Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mieszkanie na start dla każdego bezdomnego

Mieszkanie na start dla każdego bezdomnego fotolia.pl

22 czerwca br. odbyła się wideokonferencja w ramach V Ogólnopolskiego Forum Ekonomii Społecznej i Solidarnej. Tematem konferencji były Wyzwania dla sektora ekonomii społecznej w perspektywie do 2030 roku.

Podczas konferencji uczestnicy wymieniali się przykładami usług jakie zlecają w ramiach działań gminy podmiotom ekonomii społecznej. Przykłady te można zasadniczo podzielić na cztery kategorie: wspieranie rodziny, pomoc społeczna, promocja i ochrona zdrowia oraz pobudzenia aktywności obywatelskiej.

Podkreślano, że potrzeba jest dbania o wizerunek podmiotów ekonomii społecznej, tak aby podmiotom tym łatwiej było uzyskiwać klientów. Przedsiębiorstwa ekonomii społecznej powinny kojarzyć się z wysoką jakością świadczonych usług, realizowanych przez wykwalifikowanych specjalistów. Niestety przez „czarny PR” podmioty te nie kojarzą się najlepiej – ludzie boja się usług świadczonych np. przez byłych więźniów.

Omówiono także nowy projekt, będący innowacją na rynku pomocy społecznej. Projekt ten nosi nazwę „Najpierw mieszkanie”. To metoda stworzona z myślą o osobach, które bez intensywnej pomocy nie są w stanie wyjść z kryzysu bezdomności. Mieszkanie jest punktem początkowym wsparcia a nie jego celem końcowym. W tym modelu możliwy jest zarówno większy wybór jak i kontrola dla usługobiorcy. Ponadto opiera się on na zaangażowaniu zamiast przymusu.

Skuteczność tego typu pomocy wynosi 80-90% dla bardzo trudnego usługobiorcy z wysokim poziomem potrzeb.

Pt., 25 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek