Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pandemia wzmorzyła liczbę zaburzeń psychicznych u Polaków

Pandemia wzmorzyła liczbę zaburzeń psychicznych u Polaków fotolia.pl

W ubiegłym roku wystawiono 1,5 miliona zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania – to 7% wszystkich wystawionych elektronicznie zaświadczeń o niezdolności do pracy wystawionym osobom ubezpieczonym w ZUS. Głównymi problemami psychicznymi na jakie skarżyli się Polacy były: zaburzenia lękowe, depresja i reakcje na ciężki stres oraz zaburzenia adaptacyjne.

W 2020 r. zaświadczenia z tytułu choroby psychicznej wystawiono na łączną liczbę 27,7 mln dni absencji chorobowej. To jest 11 proc. ogólnej liczby dni absencji.

W stosunku do roku 2019 r. nastąpił wzrost liczby zaświadczeń z tytułu zaburzeń psychicznych aż o 25 proc. oraz wzrost liczby dni absencji chorobowej o 37 proc. w stosunku do 2019 r. – dane te są alarmujące.

Nie tylko nastąpił wzrost liczby zwolnień z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, ale też wydłużyła się przeciętna długość na jaką wystawiano zaświadczenia lekarskie. W 2020 r. wynosiła średnio 19 dni, a w 2019 r. było to 17,39 dnia.

Aż 63 proc. zwolnień lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania jest wystawiona kobietom, a ponad połowa (58 proc.) wszystkich zwolnień z tytułu zaburzeń psychicznych wystawiona jest osobom w wieku 30-49 lata.

Wśród głównych grup chorobowych powodujących absencję chorobową w 2020 r. zaburzenia psychiczne są na piątym miejscu, za ciążą, porodem i połogiem (18 proc.), chorobami układu mięśniowo-szkieletowego (16 proc.), chorobami układu oddechowego (14 proc.) oraz urazami (12 proc.). 

Źródło: ZUS 

Czw., 29 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek