Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zapadła decyzja o kolejnym przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Zapadła decyzja o kolejnym przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego fotolia.pl

Do 28 marca rodzice lub opiekunowie dzieci, których żłobki, przedszkola czy szkoły zostały zamknięte w wyniku COVID-19 mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasady na których przyznawany jest zasiłek pozostają niezmienne. Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego było już kilkukrotnie przedłużane.

W jakich przypadkach przysługuje zasiłek?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na dotychczasowych zasadach. O świadczenie będzie można ubiegać, gdy zostanie zamknięty żłobek, przedszkole, szkoła lub klub dziecięcy z powodu COVID-19. Będzie również można z niego skorzystać, gdy placówki te nie będą mogły zapewnić opieki z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania w związku z COVID-19.

Kto ma prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Ze wsparcia mogą skorzystać rodzice dzieci w wieku do lat 8, ale też ubezpieczeni rodzice dzieci w wieku do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności.

Zasiłek przysługuje też rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i rodzicom osób do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Do dodatkowego zasiłku uprawnieni są również ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadziła ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Źródło: MEiN

Czw., 18 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska