Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządy celowo opóźniają wypłatę 500 plus?

Samorządy celowo opóźniają wypłatę 500 plus? fotolia.pl

Rzecznik Praw Dziecka zarzucił samorządom, że te coraz częściej bezzasadnie odmawiają rozpatrywania wniosków o prawo do świadczeń rodzinnych i wychowawczego. A przez to wiele dzieci, często z biednych rodzin, jest pozbawianych należnych im środków do życia i to na wiele miesięcy.

Chodzi głównie o świadczenia należne dzieciom z obywatelstwem polskim, pozostających w naszym kraju pod opieką rodziców cudzoziemców, a także małoletnich cudzoziemców przebywających w Polsce z rodzicami mającymi legalny pobyt i prawo do pracy w Polsce.

W tej sprawie Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do resortu rodziny i polityki społecznej z prośbą o interwencję. Rzecznik prosi o pomoc w doprowadzeniu do zmiany obecnej, nieodpowiedniej praktyki organów samorządowych. W ocenie RPO obecny stan zagraża dobru dzieci i narusza prawa gwarantowane polską konstytucją. A także boleśnie odbija się to na sytuacji materialnej tych rodzin, pozbawiając dzieci – często przez wiele miesięcy – możliwości korzystania z należnych im i gwarantowanych przez prawo świadczeń pomocowych ze strony naszego państwa. W skrajnych przypadkach narusza to prawo tych małoletnich do dorastania w godnych warunkach socjalnych.

Sądy administracyjne przez ostatnie lata słusznie wskazywały, że prawo do tychże świadczeń przysługuje mieszkającym w Polsce rodzinom, w których wychowują się dzieci – obywatele RP oraz rodzinom cudzoziemców, w których rodzice dzieci przebywają w Polsce legalnie i posiadają prawo do pracy.

W opinii Rzecznika, organy samorządowe nie radzą sobie z analizą tego rodzaju złożonych spraw i mimo wyjaśnień udzielanych im przez strony postępowania bardzo często bezzasadnie pozostawiają wnioski o świadczenia bez rozpoznania. To znacząco utrudnia poszkodowanym rodzinom dochodzenie ich praw. Pozostaje im w zasadzie jedynie droga skarżenia bezczynności organu I instancji ponagleniem i ewentualnie skarga na bezczynność do właściwego sądu administracyjnego.

Źródło: RPD 

Czw., 17 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek