Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Opieka wytchnieniowa – edycja 2021

Opieka wytchnieniowa – edycja 2021 fotolia.pl

Rusza nabór do programu „Opieka wytchnieniowa” edycja 2021. Jednostki samorządu terytorialnego mogą składać już wnioski do programu. Nabór potrwa do końca roku tj. do 31 grudnia br.

Program „Opieka wytchnieniowa” powstał aby odciążyć członków rodzin lub opiekunów poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem dla siebie, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługa opieki wytchnieniowej może służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Wnioski w ramach programu gmina/powiat składa do właściwego wojewody w terminie do 31 grudnia  2020 r. Po otrzymaniu od wojewody listy rekomendowanych wniosków, minister właściwy ds. zabezpieczenia społecznego weryfikuje ją i zatwierdza – w terminie do 5 lutego 2021 r.

Program będzie realizowany w trzech formach:

I) świadczenia usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w: miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością, ośrodku wsparcia lub innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, które otrzyma pozytywną opinię realizatora Programu.

II)  świadczenia usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego w: ośrodku wsparcia, w ośrodku/placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom z niepełnosprawnością wpisaną do rejestru właściwego wojewody lub innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, które otrzyma pozytywną opinię realizatora Programu.

III) świadczenia usługi opieki wytchnieniowej poprzez zapewnienie członkom rodziny lub opiekunom możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa: psychologicznego lub terapeutycznego oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji/rehabilitacji/dietetyki.

Program będzie realizowany od 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. Budżet programu „Opieka wytchnieniowa” edycja 2021 to 50 mln zł z Funduszu Solidarnościowego.

Ze szczegółami dotyczącymi programu można zapoznać się tutaj.

Czw., 10 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek