Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z COVID-19 wydłużone

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z COVID-19 wydłużone fotolia.pl

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza. Dlatego resort rodziny, pracy i polityki społecznej zadecydował o przedłużeniu prawa do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z pandemią. Będzie z niego można korzystać do 24 grudnia.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do lat 8, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem w przypadku:

  • zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko;
  • gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki z powodu ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii;
  • braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje rodzicom, którzy wystąpili do dyrektora szkoły o objęcie ich dziecka opieką i którzy z tej opieki korzystają. Szkoły podstawowe mają bowiem obowiązek prowadzenia działalności opiekuńczej dla uczęszczających do klas I-III dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem pandemii koronawirusa.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, ale również w przypadku ich otwarcia, gdy placówki te nie mogą zapewnić opieki, albo gdy niania lub dzienny opiekun nie może sprawować opieki z powodu epidemii, przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu pandemii placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna. Są to szkoły, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, ośrodki wsparcia, warsztaty terapii zajęciowej lub inne placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.

W sytuacji, gdy drugi z rodziców dziecka jest w stanie zapewnić dziecku opiekę, dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje.

Źródło: MRPiPS

Pt., 4 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska