Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ustawa o bonie turystycznym przyjęta przez Sejm

Ustawa o bonie turystycznym przyjęta przez Sejm fotolia.pl

Bon turystyczny ma wesprzeć zarówno polskie rodziny, jak i polską branżę turystyczną, które odczuwają dotkliwe skutki finansowe pandemii koronawirusa. 500 zł na każde dziecko ma być przyznawane niezależnie od dochodów. Prezydencka ustawa została przyjęta przez Sejm.

Pandemia COVID-19 sprawiła, że podczas tegorocznych wakacji większość Polaków zdecyduje się na wypoczynek w kraju. Skutki finansowe epidemii ponosi jednak wiele polskich rodzin. A to wielu z nim uniemożliwia wakacyjny wyjazd. W takiej sytuacji wsparciem ma być bon turystyczny, przeznaczony na każde dziecko do 18 roku życia. Jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu w wysokości 500 zł będzie obowiązywało dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Bon będzie wydawany w formie elektronicznej i obowiązywał do końca marca 2022 roku. Za pomocą bonu będzie można opłacić m.in. pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Bon da też możliwość opłacenia imprez turystycznych realizowanych przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju.

Bon będzie można wykorzystać w Polsce. Aby go dostać, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Aby otrzymać bon nie trzeba składać żadnego wniosku, trzeba go będzie jedynie aktywować w systemie PUE ZUS.Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Ustawa czeka obecnie na podpis prezydenta. Rząd zapowiada jednak uruchomienie bonu podczas tegorocznych wakacji. 

Źródło: MRPiPS

Czw., 16 Lp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska