Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Świadczenie pielęgnacyjne dla wnuczki

Świadczenie pielęgnacyjne dla wnuczki fotolia.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich dołączył się do sprawy kobiety, która opiekuje się niepełnosprawnym dziadkiem a, której odmówiono przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie, chyba że Samorządowe Kolegium Odwoławcze w ramach autokontroli zmieni zaskarżoną decyzję.

Do Rzecznika zgłosiła się kobieta, która na co dzień opiekuje się niepełnosprawnym 81- letnim dziadkiem. Decyzja kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej odmówiono jej świadczenia pielęgnacyjnego, z powodu niepełnosprawności dziadka, która powstała po 25 roku życia oraz faktu, że kobieta nie jest krewną pierwszego stopnia a starszy pan ma jeszcze dzieci.  

Zdaniem Rzecznika doszło do błędnej wykładni prawa, bo decyzja administracyjna o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, pomija prawie uzasadnione cele ustawy. Z kolei uznanie, że to dzieci niepełnosprawnego mężczyzny w pierwszej kolejności są obciążone obowiązkiem alimentacyjnym, wyprzedzając tym samym obowiązek wnuczki w tym zakresie i pozbawiając ją prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, jest oderwane od sytuacji życiowej skarżącej, bowiem dzieci te mieszkają na co dzień za granicą.

W podobnej sprawie SKO w ramach autokontroli uwzględniło skargę RPO i skierowało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wówczas chodziło o 89- kobietę z niepełnosprawnościami, którą również opiekowała się wnuczka. W wyniku działań rzecznika SKO stwierdziło, że skarga zasługuje na uwzględnienie w ramach autokontroli dokonanej przez organ odwoławczy. To znaczy, że w postępowaniu administracyjnym organ którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania zaskarżono do sądu, może sam uwzględnić taką skargę w terminie trzydziestu dni od dnia jej otrzymania. W przypadku skargi na decyzję, którą organ uwzględni w całości uchyla on zaskarżoną decyzję i wydaje nową. To rozwiązanie znacznie przyspiesza cały proces i pozwala uniknąć wchodzenia na ścieżkę sądową.

Źródło: RPO

Sob., 6 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek