Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Orzeczenie o niepełnosprawności w czasach epidemii

Orzeczenie o niepełnosprawności w czasach epidemii fotolia.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało poradnik, jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności. Z uwagi na panującą epidemię przygotowano następujące modyfikacje:

  • Wniosek o wydanie orzeczenia, oprócz podstawowych danych powinien zawierać także numer telefonu lub adres e-mail. Zawiadomienie o terminie rozpatrzenia wniosku będzie można otrzymać telefonicznie lub pocztą elektroniczną.
     
  • Lekarz, przewodniczący składu orzekającego, będzie mógł sporządzić ocenę stanu zdrowia osoby orzekanej bez przeprowadzenia bezpośredniego badania, o ile uzna dołączoną do wniosku dokumentację medyczną za wystarczającą. Dodatkowo nie ma konieczności przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego niemożność stawienia się na badania.
     
  • Przewodniczącym składu orzekającego jest lekarz specjalista lub lekarz posiadający specjalizację co najmniej I stopnia, w szczególności w następujących dziedzinach: chorobach wewnętrznych, pediatrii, ortopedii i  traumatologii narządu ruchu, neurologii, psychiatrii, okulistyce czy otolaryngologii.
     
  • Zaświadczenie uprawniające do wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności członkowi powiatowego zespołu, którego ważność upływa od 8 marca tego roku zachowa ważność do 90 dni od momentu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego zaświadczenia.

Źródło: MRPiPS

Pt., 17 Kw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek