Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Organizacje społeczne – to działa!

Organizacje społeczne – to działa! fotolia.pl

27 lutego obchodzimy Światowy Dzień Organizacji Społecznych. To dzień stowarzyszeń i fundacji, wśród których są także Ochotnicze Straże Pożarne czy kluby sportowe. Najnowsze badania podają, że organizacji społecznych jest w Polsce około 143 tysięcy. Zaufanie do organizacji deklaruje 54%dorosłych Polek i Polaków – oznacza to, że ufamy im bardziej niż rządowi, samorządom, mediom czy biznesowi. Od lat zaufanie do fundacji i stowarzyszeń systematycznie rośnie.

Ponad 1/3 organizacji (35%) działa w obszarze sportu, turystyki, rekreacji. Na drugim miejscu jest kultura i sztuka (14 %).  Na trzecim plasuje się edukacja i wychowanie (13%). Pozostałe miejsca zajmują kolejno: ochrona zdrowia (8%) , usługi socjalne i pomoc społeczna (7%), rozwój lokalny (6%).

Wśród różnego rodzaju podmiotów czy instytucji, to właśnie organizacje cieszą się jednym z wyższych poziomów zaufania. To, co najbardziej zwiększa zaufanie do organizacji, to fakt, że pomagają potrzebującym, wskazują na nadużycia władzy, a także wzmacniają poczucie wspólnoty. Wśród przypisywanych organizacjom cech, które w Polkach i Polakach wywołują pozytywne skojarzenie, dominuje „pomaganie innym” (34%), a także „niezależność od władzy, polityki” - takie skojarzenie ma 15% badanych.

A jak to działa w różnych tematach i branżach?

Organizacje sportowe działają w każdej gminie, także w zakresie sportu niezawodowego, dla dzieci i młodzieży. Organizacje społeczne prowadzą 99% klubów sportowych w Polsce. Z raportu GUS z 2016 r. wiemy, że to 14,7 tys. placówek dla około 1 miliona odbiorców.

Fundacje i stowarzyszenia prowadzą ponad 2 tys. szkół, również w małych miejscowościach. Organizacje opracowują także programy edukacyjne (obywatelskie, prawne, ekologiczne, medialne, równościowe i inne) dla dzieci, młodzieży, nauczycieli, dyrekcji.

Największe festiwale – muzyczne, filmowe i teatralne istnieją dzięki  organizacjom społecznym. Przykładem może być Warszawska Jesień czy Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Ogólnopolską akcję „Cała Polska czyta dzieciom”, która uświadomiła Polakom konieczność czytania najmłodszym od lat prowadzi Fundacja ABCXXI. 

Organizacje społeczne działają na polu ochrony zdrowia – poza najbardziej znaną Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, są takie, które wspierają podczas i po ciężkich chorobach, jak Amazonki, czy Rack&Roll. Prowadzą unikalne placówki takie jak Klinika Budzik dla dzieci w śpiączce Fundacji „Akogo?”. To fundacje i stowarzyszenia zainicjowały ruch hospicyjny w Polsce – prowadzą 36% wszystkich funkcjonujących w kraju hospicjów.

Można tak wyliczać bez końca, bo organizacje obecne są niemal w każdym aspekcie naszego życia: działają na rzecz równości, bronią praw, demokracji, łączą wokół wspólnych spraw i celów, budują poczucie wspólnoty.

Czw., 27 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska