Potrzebne zmiany w prawie
Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych – potrzebne zmiany w prawie Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 13 grudnia 2006 r. Polska podpisała dokument w 2007 r. do dnia dzisiejszego nie został on ratyfikowany. Konwencja ma na celu promowanie, ochronę oraz umożliwienie wszystkim osobom niepełnosprawnym nieograniczonego korzystania z wszystkich fundamentalnych swobód i praw człowieka, oraz promowanie poszanowania dla ich godności osobistej.
Zgodnie z Konwencją do osób niepełnosprawnych zaliczają się osoby, z długotrwałą obniżoną sprawnością fizyczną, umysłową, intelektualną lub sensoryczną, która w interakcji z różnymi barierami może ograniczać ich pełne i efektywne uczestnictwo w życiu społecznym na równych zasadach z innymi obywatelami.
Z „Informacji Rządu o działaniach podejmowanych w 2009 r. na rzecz realizacji postanowień Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 sierpnia 1997 r. Krata Praw Osób Niepełnosprawnych” wynika, że aby drożyć postanowienia Konwencji niezbędne będzie podjęcie działań ustawodawczych zapewniających osobom niepełnosprawnym m.in.:
- dostęp do informacji, komunikacji i innych usług,
- korzystania z prawa swobodnego wyrażania opinii,
- udział w postępowaniach prawnych, wsparcie w prowadzeniu własnych spraw, załatwianiu spraw urzędowych,
- ochronę i pomoc w sytuacji, gdy osoby te doznały jakiejkolwiek formy wykorzystywania przemocy i nadużyć,
- korzystanie z pomocy osobistej, niezbędnej do życia w społeczeństwie i integracji społecznej oraz zapobieganie izolacji i segregacji społecznej,
- wykonywanie obowiązków związanych z wychowaniem dzieci, jak też w zakresie kurateli, powiernictwa, adopcji dzieci,
- jednakowe prawo w zakresie życia rodzinnego,
- odpowiednie warunki edukacji,
- korzystanie z opieki zdrowotnej i rehabilitacji spełniającej wymóg miltidyscyplinarności w tym w odniesieniu do oceny indywidualnych potrzeb i potencjału osób niepełnosprawnych,
- wsparcie w zakresie zatrudniania, szkolenia i poradnictwa zawodowego,
- czynne prawo wyborcze, w szczególności w aspekcie warunków jego wykonywania w wyborach różnego szczebla,
- uczestnictwo w życiu kulturalnym, sporcie, wypoczynku.
Źródło: www.unic.un.org.pl; www.sejm.gov.pl