Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w finansowaniu z eurofunduszy polityki społecznej

Zmiany w finansowaniu z eurofunduszy polityki społecznej fotolia.pl

Projekt zmian w Umowie Partnerstwa (o którym szerzej piszemy tutaj) zawiera m. in. modyfikację warunków finansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego przedsięwzięć z zakresu polityki społecznej, objętych interwencją dwóch celów tematycznych polityki spójności: nr 8 i nr 9. Dotyczy to działań wobec osób bezrobotnych, wykluczonych społecznie oraz opieki nad małymi dziećmi.

Wsparcie dla odchodzących z rolnictwa, migrantów oraz zatrudnionych na umowy cywilno-prawne

W zakresie interwencji celu tematycznego nr 8 wprowadzono zapis dotyczący opracowania i wdrożenia polityki migracyjnej, „która pozwoli na sprawniejsze zarządzanie migracjami np. zorientowanie procesu imigracji na problemie kurczących się zasobów na rynku pracy.”. W zakresie finansowania opieki nad dziećmi do lat trzech dodano wsparcie rodziców (lub innych opiekunów prawnych) osób z niepełnosprawnościami. Jako dodatkowe grupy docelowe wprowadzono rolników odchodzących z rolnictwa, ubogich pracujących oraz osoby powracające na polski rynek pracy, osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych i na czas określony oraz migrantów.

Deinstytucjonalizacja, wspólne projekty pozakonkursowe

W ramach dziewiątego celu tematycznego mają być podejmowane działania wspierające samorządowe jednostki organizacyjne oraz ich pracowników w procesie deinstytucjonalizacji lub umożliwiające im przygotowanie się do tego procesu. Zapisano również możliwość realizacji wspólnych projektów przez urzędy pracy oraz instytucje pomocy społecznej, wyłanianych w trybie pozakonkursowym. Ze względu na częste przypadki funkcjonalnego zintegrowania, zapisano również możliwość łączenia w projekcie usług społecznych i zdrowotnych. W opisie interwencji doprecyzowano, że wsparcie będzie kierowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, które są nim zagrożone ze względu na przesłanki inne niż tylko bezrobocie. Tym osobom do aktywizacji zawodowej niezbędne jest w pierwszej kolejności integracja społeczna. Rozszerzono grupę docelową o migrantów i repatriantów. Odstąpiono od obowiązku profilowania osób bezrobotnych.

Niedz., 5 Lt. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża