Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Urząd pracy a agencja zatrudnienia

Urząd pracy a agencja zatrudnienia fotolia.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dokonało porównania urzędów pracy i agencji zatrudnienia przedstawiając dane, z których szacuje się, że wśród klientów urzędów pracy ok. 30% to osoby, które z różnych przyczyn nie są zainteresowane pomocą w aktywizacji zawodowej i powrocie na rynek pracy, a rejestrują się jako bezrobotni z powodu prawa do ubezpieczenia zdrowotnego.

Inną dużą grupą są osoby znacznie oddalone od rynku pracy, czyli takie, które deklarują, że są zainteresowane podjęciem pracy ale de facto podjąć jej nie mogą, bowiem najpierw muszą uporać się z barierami. Chodzi tu np. o osoby opiekujące się dzieckiem lub inną osobą zależną, osoby które nie mają możliwości dojazdu do potencjalnych miejsc pracy, osoby, które są długotrwale bezrobotne i straciły motywację do poszukiwania pracy etc. Wobec takich osób urząd pracy stosuje często złożone i długotrwałe wsparcie, obejmujące np. pomoc psychologiczną, a dopiero po rozwiązaniu tych problemów stosuje aktywizację zawodową. Warto pamiętać, że urzędy pracy opiekując się tą grupą bezrobotnych realizują ważne społecznie zadania w zakresie polityki rynku pracy nałożone na nie przepisami ustawy o promocji zatrudnienia. Natomiast klientami agencji zatrudnienia są głównie osoby aktywne i zdeterminowane do znalezienia pracy.

W związku z tym porównywanie działania urzędu pracy z agencją zatrudnienia nie wydaje się właściwe. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie planuje podjęcia działań, których celem byłoby wzmocnienie konkurencyjności urzędów pracy wobec prywatnych podmiotów zajmujących się pośrednictwem pracy.

Mimo dobrych informacji jednak, resort rodziny i pracy rozpoczął pracę nad przygotowaniem zmian ustawowych dotyczących funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia. W ramach prac przygotowawczych jednym z podstawowych tematów będzie organizacja urzędów pracy w taki sposób, aby ich działania były adekwatne do współczesnych, szybko zmieniających się wymagań rynku pracy przy zachowaniu zasady powszechnego dostępu dla osób bezrobotnych do świadczonych przez urzędy usług.

Pt., 14 Prn. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk