Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Urzędy pracy za bonami szkoleniowymi

Urzędy pracy za bonami szkoleniowymi fotolia.pl

Wprowadzenie bonu szkoleniowego było dobrym krokiem, który przyczynia się do wychodzenia z bezrobocia.

Tak wynika z ankiety przeprowadzonej w kwietniu tego roku przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Informacja o jej wynikach znajduje się w raporcie resortu dotyczącym analizy rozwiązań wprowadzonych ustawą z 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, z którego treścią można zapoznać się tutaj.

Kwestionariusz w całości wypełniło 96,2% urzędów pracy. Większość ankietowanych (2/3) dobrze ocenia wprowadzenie bonu szkoleniowego i uznaje, że przyczynia się on do wychodzenia z bezrobocia (opinia prawie 80% ankietowanych). Ponad połowa (54%) urzędów pracy postuluje udostępnienie bonów szkoleniowych dla wszystkich bezrobotnych (31% wskazuje jako beneficjentów wyłącznie osoby do 30 roku życia).

Jak wynika z udzielonych odpowiedzi, zdecydowana większość urzędów pracy opowiada się za utrzymaniem istniejących szczegółowych rozwiązań:

  • dotychczasowej wartość bonu do 100% przeciętnego wynagrodzenia (64% opinii);
  • dofinansowania przejazdu na szkolenie w formie ryczałtu w dotychczas limitowanej kwocie (82% opinii);
  • dofinansowania kosztów zakwaterowania, gdy zajęcia odbywają się poza miejscem zamieszkania w formie ryczałtu w obecnie przewidzianej kwocie (2/3 opinii);
  • wypłacania stypendium szkoleniowego w dotychczasowej wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych (90% opinii).

Pojedyncze, istotne uwagi urzędów pracy dotyczyły m.in. rezygnacji ze szkoleń indywidualnych na rzecz bonów szkoleniowych lub odwrotnie; wprowadzenia możliwości finansowania kosztów egzaminów w ramach bonu szkoleniowego, zmniejszenia wysokości pobieranego stypendium na rzecz zwiększenia wartości bonu szkoleniowego, zawarcia w kwocie bonu szkoleniowego kwoty stypendium, wprowadzenia ustawowych gwarancji zatrudnienia przez pracodawcę osoby przeszkolonej z wykorzystaniem bonu i zobowiązania bezrobotnego do podjęcia zatrudnienia. Istotne problemy/uwagi zgłaszane przez urzędy pracy to zawyżanie kosztów szkoleń przez instytucje szkoleniowe, problemy w zakresie współpracy z przychodniami lekarskimi przy rozliczaniu kosztów badań w ramach bonu szkoleniowego, konieczność rozważenia zmiany sposobu liczenia efektywności szkoleń.

Przypomnijmy, że urząd pracy w ramach bonu szkoleniowego gwarantuje młodej osobie bezrobotnej skierowanie na wybrane przez nią szkolenie. Starosta finansuje wówczas do wysokości 100% przeciętnego wynagrodzenia koszty tego szkolenia, a także koszty badań lekarskich lub psychologicznych oraz przejazdu i zakwaterowania (w formie ryczałtu), o ile zostają poniesione. Skierowany na szkolenie otrzymuje także stypendium szkoleniowe.

Bon szkoleniowy jest nowym instrumentem prowadzonym ustawą z 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Razem z nim zostały wprowadzone bony: stażowy, zatrudnieniowy i na zasiedlenie.

Pt., 9 Wrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska