Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gmina płaci za sprawowanie kurateli nad osobą częściowo ubezwłasnowolnioną

Gmina płaci za sprawowanie kurateli nad osobą częściowo ubezwłasnowolnioną fotolia.pl

Gmina na podstawie art. 53a ustawy o pomocy społecznej jest zobowiązana do zapłaty wynagrodzenia dla kuratora osoby ubezwłasnowolnionej częściowo. Tak wynika z wyroku WSA w Rzeszowie z 24 maja 2016 r. sygn. II SA/Rz 1327/15.

Przypomnijmy, iż zgodne z powołanym przepisem wynagrodzenie za sprawowanie opieki wypłaca się w wysokości ustalonej przez sąd. Wynagrodzenie to obliczone w stosunku miesięcznym nie może przekraczać 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres poprzedzający dzień przyznania wynagrodzenia. Oran orzekający w sprawie uznał, że powołany przepis jest regulacją wyczerpującą, a zatem brak jest podstaw do wypłaty ze środków publicznych organu pomocy społecznej wynagrodzenia za sprawowanie kurateli nad osobą ubezwłasnowolnioną częściowo.

Sąd administracyjny powołując się na uchwałę Sądu Najwyższego z 28 marca 2014 r. sygn. III CZP 6/14 (uchwała dostępna na www.sn.pl) uchylił akt o odmowie przyznania wynagrodzenia. Sąd Najwyższy w powołanej uchwale wskazał, że ustawa o pomocy społecznej nie ustanawia prawa do wynagrodzenia opiekuna (kuratora), gdyż zostało to uregulowane w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. W konsekwencji należy przyjąć, że przepis art. 53a ustawy o pomocy społecznej ma charakter wykonawczy względem regulacji wynikającej z art. 162 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekunczego, który to przepis poprzez art. 178 § 2 Kodeksu znajduje zastosowanie do również do kurateli.

A zatem podstawą ustalenia, czy kuratorowi osoby ubezwłasnowolnionej częściowo przysługuje prawo do wynagrodzenia wypłacanego ze środków publicznych, jest art. 162 § 3 w związku z art. 178 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego., nie zaś przepisy ustawy o pomocy społecznej.

Źródło: CBOSA

Sob., 18 Czrw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel