Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bardzo ważna rola instytucji wspierania rodziny

Bardzo ważna rola instytucji wspierania rodziny fotolia.pl

Na to jak bardzo ważna jest rola asystenta rodziny, rodzin wspierających oraz placówek wsparcia dziennego w zakresie wspierania rodziny przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych zwrócił uwagę Rzecznik Praw Dziecka w wystąpieniu do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej. 

Rzecznik Praw Dziecka podkreślił, że ośrodek pomocy społecznej pełni rolę najważniejszej instytucji w systemie wspierania rodziny, podejmując interwencje w każdej sytuacji, gdy zagrożone jest dobro dziecka, niezależnie od tego, w jakiej rodzinie się wychowuje.

Monitorowanie przez OPS efektów udzielonej  rodzinom dysfunkcyjnym pomocy może pozytywnie wpłynąć na długotrwałe rozwiazywanie problemów tych rodzin.

Zadaniem OPS jak przypomniał Rzecznik jest reakcja na sytuacje zagrożenia dobra dziecka oraz podjęcie pracy z rodziną dysfunkcyjną w celu rozwiązania jej problemów. Działaniom tym powinna przyświecać troska o harmonijny rozwój dziecka i przyszłą samodzielność życiową wychowujących się w rodzinach dzieci. Dlatego ważne jest jak najszybsze i pełne identyfikowanie rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych oraz właściwa współpraca wszystkich instytucji zaangażowanych w proces udzielania wsparcia tym rodzinom. 

Rzecznik w wystąpieniu przywołał także wyniki kontroli NIK z 2014 roku dotyczące instytucji asystenta rodziny oraz Informację z listopada 2015 r. dotyczącą „Działania organów administracji publicznej w sytuacji zagrożenia odebrania dzieci”. Jak wynika z tych dokumentów system pomocy rodzinom dysfunkcyjnym w Polsce należy ocenić jako mało skuteczny. 

Podniesiono także następujące mankamenty systemu: OPSy nie posiadały pisemnych porozumień określających zasady współpracy z innymi instytucjami wspierania rodziny, działania mające na celu rozwiazywanie problemów rodzin dysfunkcyjnych były wykonywane nie tylko przez asystentów ale także przez pracowników socjalnych, którzy jednocześnie sprawowali opiekę nad kilkudziesięcioma rodzinami, w OPS nie stosowano kontraktu socjalnego lub występowały nieprawidłowości z wykorzystaniem tego instrumentu. 

W związku z powyższym Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do Pani Minister z prośbą o analizę podniesionych w informacji NIK zagadnień oraz o przekazanie informacji o podjętych i planowanych działaniach resortu w celu rozwiązania podnoszonych problemów, w szczególności zbudowania systemu identyfikacji rodzin wymagających wsparcia, opartego na współpracy wielu podmiotów i instytucji, gwarantującego szybką identyfikację rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych oraz wykorzystania w pracy OPS wszystkich przewidzianych prawem instrumentów pomocy takiej rodzinie. 

Źródło: www.brpd.gov.pl 

Niedz., 10 Kw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka