Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rodzina 500+ w samorządach

Rodzina 500+ w samorządach fotolia.pl

MRPiPS poinformowało o stanie realizacji progamu Rodzina 500 plus. W samorządach wszystko zgodnie z planem - informuje Ministerstwo. Prace nad programem „Rodzina 500 plus” są prowadzone zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Planowany start programu to 1 kwietnia br. Od momentu ogłoszenia ustawy samorządy będą miały ponad miesięczny okres na przygotowanie się do wypłat świadczenia wychowawczego. Jak zapewniło MRPiPS podejmuje działania, aby już na samym początku tego miesięcznego okresu vacatio legis samorządy otrzymały niezbędne środki na wdrożenie programu.

Projekty aktów wykonawczych zostaną przygotowane jeszcze w lutym. Według zapowiedzi resortu, MRPiPS będzie także szkolić samorządy, aby były jak najlepiej przygotowane do realizacji programu „Rodzina 500 plus”.

Stanowisko gmin Mniej optymistycznie wyrażają się o wdrożeniu reformy przedstawiciele samorządów. Powodzenie programu uzależnili od:

  1. szybkiego wprowadzenia niezbędnych przepisów prawnych: ustawy i aktów wykonawczych,
  2. stworzenia warunków do sprawnego przeprowadzenia wszystkich procedur przygotowawczych, które umożliwią sprawne rozpoczęcie realizacji całkowicie nowego zadania zleconego w wa-runkach spodziewanego szybkiego napływu wniosków natychmiast po wejściu w życie nowej ustawy.

Zgłoszono również zastrzeżenia do samego programu, które ich zdaniem wynny być wzięte pod uwagę, tj.:

  1. wysokość przewidzianych w projekcie ustawy środków na obsługę nowego zadania (2%) jest niewystarczająca, bowiem skala przedsięwzięcia, które musi być zrealizowane bardzo szybko całkowicie nowymi siłami i środkami, jest bezprecedensowa; ustawa musi ponadto wskazać sposób sfinansowania tej części nowych zadań, która przypada powiatom i województwom;
  2. projekty aktów wykonawczych, które określą sposób i standardy realizacji nowego zadania, muszą być znane natychmiast, bo tylko w ten sposób gminy będą mogły rozpocząć konkretne przygotowania (pomieszczenia, wyposażenie, oprogramowanie itp.);
  3. pilnie należy przekazać gminom zapewnienia (promesy) Ministra Finansów o wysokości środków przewidzianych w ustawie budżetowej, aby mogły one rozpocząć formalne czynności: niezbędne zamówienia, zakupy, nabór pracowników itp.; promesy takie wydano niedawno, po wprowadzeniu w życie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej; należy przy tym pamiętać, że większość tych czynności wykonywana jest w określonych przez ustawy procedurach i ter-minach;
  4. ustawa musi przewidywać vacatio legis, umożliwiające realizację wymaganych prawem pro-cedur, które szacujemy na około 3 miesiące od wejścia w życie ustawy i aktów wykonawczych.

Źródło: MRPiPS

Sob., 30 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka