Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Właściwość dla dochodzenia roszczeń alimentacyjnych

Właściwość dla dochodzenia roszczeń alimentacyjnych fotolia.pl

Zgodnie z art. 38 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej kierownik powiatowego centrum pomocy rodzinie powiatu obowiązanego do finansowania pobytu dziecka jest obowiązany dochodzić świadczeń alimentacyjnych.

Czy kierownik PCPR powiatu, na terenie którego mieszka rodzina zastępcza również może wystąpić z takim wnioskiem, pomimo iż powiatem obowiązanym do ponoszenia kosztów jest inny powiat?

Odpowiadając na to pytanie, przede wszystkim warto podkreślić, iż art. 38 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej jednoznacznie określa, który kierownik PCPR jest właściwy do dochodzenia roszczeń alimentacyjnych na rzecz dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej – jest to kierownik powiatowego centrum pomocy rodzinie powiatu obowiązanego do finansowania pobytu dziecka w pieczy zastępczej. Kwestia ta została przesądzona nowelizacją z ustawy z 25 lipca 2014 r., która weszła w życie 19 września 2014 r.

Kierownik PCPR właściwy dla miejsca zamieszkania rodziny zastępczej może jednak podjąć próbę wytoczenia powództwa na podstawie art. 112 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej, który przewiduje fakultatywną możliwość wytaczania na rzecz obywatelki powództwa o roszczenia alimentacyjne przez kierowników powiatowych centów pomocy rodzinie. Trudno mi jednak jednoznacznie przesądzić, czy w takim przypadku sąd, do którego wpłynie pozew nie uzna art. 38 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, jako przepisu szczególnego względem art. 112 ustawy o pomocy społecznej.

Zwracam jednak uwaga na różnicę znaczeniową pomiędzy obecnym brzmieniem art. 38 ustawy wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej a uprawnieniem kierownika PCPR z art. 112 ustawy o pomocy społecznej. Ten pierwszy daje kompetencje nie tylko do wytoczenia powództwa ale również do działania w postępowaniu egzekucyjnym, ten drugi tylko do wytoczenia powództwa. Zatem dla rodziny zastępczej korzystniej byłoby gdyby powództwo od razu wytoczył kierownik PCPR powiatu obowiązanego do finansowania pobytu dziecka w pieczy zastępczej. W przypadku skorzystania z art. 112 ust. 3 ustawy po pomocy społecznej, w postępowanie egzekucyjne musiałaby się zaangażować rodzina zastępcza, jako uprawniona do dochodzenia roszczeń w imieniu małoletniego.

Niedz., 17 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel