Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Za błędy urzędnika nie może płacić świadczeniobiorca. Wyrok WSA

Za błędy urzędnika nie może płacić świadczeniobiorca. Wyrok WSA fotolia.pl

Jeśli decyzja o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego była niesłuszna, to nie można żądać zwrotu wypłaconych pieniędzy. W rozprawie uczestniczył Rzecznik Praw Obywatelskich.

9 grudnia br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, sygn. akt IV SA/Gl 540/15, rozstrzygnął sprawę niepełnosprawnej mieszkanki województwa śląskiego wezwanej do zwrotu ponad 20 tysięcy złotych wypłaconego jej świadczenia pielęgnacyjnego.

Zgodnie z wnioskiem Rzecznika Praw Obywatelskich, który wziął udział w rozprawie, sąd uchylił zaskarżoną decyzję w sprawie uznania świadczenia za nienależnie pobrane. Zgodnie z orzeczeniem sprawa zostanie ponownie rozstrzygnięta przez organ administracyjny, zgodnie z wytycznymi sądu, które znajdą się w pisemnym uzasadnieniu wyroku.

Niepełnosprawna mieszkanka złożyła wniosek do wójta gminy o świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad ciężko chorą matką. Świadczenie pobierała przez trzy lata. Po tym okresie, Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło, że urzędnik wydał złą decyzję. Jako osoba niepełnosprawna – niezdolna do wykonywania pracy zawodowej - mieszkanka nie mogła zrezygnować z pracy, aby zajmować się matką. Zatem nie powinna była pobierać świadczenia. W związku z tym urzędnicy zażądali zwrotu świadczenia wraz z odsetkami.

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał, że to organ administracji naruszył zasady postępowania administracyjnego i kobieta nie powinna ponosić z tego powodu negatywnych konsekwencji. To organ, mając informacje o niepełnosprawności, błędnie przyznał świadczenie pielęgnacyjne. Żądanie zwrotu świadczenia naruszało zasadę zaufania obywateli do organów państwa oraz wskazywało na brak wzięcia pod uwagę przez organ słusznego interesu obywateli. Wyrok WSA jest nieprawomocny.

Źródło: www.rpo.gov.pl

Niedz., 13 Gr. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska