Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rzecznik Praw Dziecka mówi "tak" dla zgody blankietowej

Rzecznik Praw Dziecka mówi fotolia.pl

Rzecznik Praw Dziecka zgadza się z koniecznością wzmocnienia i promowania istniejących alternatywnych rozwiązań np. instytucji zwanej „zgodą blankietową”.

Jak wskazał Rzecznik z punktu widzenia dobra dziecka sytuacja, w której matka zostawia noworodka w szpitalu i zrzeka się praw rodzicielskich jest najkorzystniejsza.

W rekomendacjach przekazanych Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej Rzecznik przypomniał że w polskim prawie rodzinnym funkcjonuje instytucja tak zwanej „zgody blankietowej”, która pozwala rodzicom przed sądem opiekuńczym wyrazić zgodę na przysposobienie swego dziecka w przyszłości bez wskazania osoby przysposabiającego.

Takie postępowanie daje możliwość szybkiego uregulowania sytuacji prawnej dziecka i skierowania go do adopcji. Im wcześniej to nastąpi, tym lepiej dla dziecka. Wiele kobiet nie zdaje sobie jednak sprawy, że istnieje możliwość skorzystania z drogi prawnie uregulowanej – pisze Rzecznik Praw Dziecka.

Przysposobienie za zgodą rodziców bez wskazania osoby przysposabiającego jest dobre przede wszystkim dla dziecka, ponieważ urzeczywistnia w pełni jego prawa zawarte w Konwencji o prawach dziecka, tj. zarówno prawo do poznania swojego pochodzenia (tożsamości), jak i prawo do życia. Ten rodzaj adopcji w największym stopniu przybliża do naturalnego stosunku rodzicielskiego.

Rzecznik przypomina, że każda kobieta po porodzie, która podjęła decyzję o oddaniu dziecka do adopcji może bez żadnych konsekwencji poinformować o tym lekarza prowadzącego. Szpital ma obowiązek zgłosić ten fakt sądowi opiekuńczemu. Matka ma również zagwarantowany prawem okres sześciu tygodni na podjęcie ostatecznej decyzji co do losów dziecka.

Źródło: www.brpd.gov.pl

Pt., 30 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka