Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z psem asystentem do przychodni i szpitala

Z psem asystentem do przychodni i szpitala fotolia.pl

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że osoba niepełnosprawna ma prawo korzystać z pomocy psa przewodnika w palcówkach medycznych.

Pies przewodnik ma pełne prawo asystować osobie niepełnosprawnej we wszystkich miejscach użyteczności publicznej. Takie prawo obowiązuje również w placówkach medycznych.

Zwraca na to uwagę Rzecznik Praw Pacjenta w komunikacie z 31 lipca 2015 r. zamieszczonym na swojej stronie internetowej (www.bpp.gov.pl).

Osoby niepełnosprawne, korzystające z pomocy psa przewodnika, nie muszą informować instytucji publicznej o planowanych wizytach z wykorzystaniem zwierzęcia. Pies asystujący jest nieodzowny osobie niepełnosprawnej i korzystanie z jego pomocy jest niezbędnym ułatwieniem życia takiej osoby. Jest to niezbywalne prawo, które każda instytucja publiczna ma obowiązek przestrzegać.

RPP radzi: w przypadku wątpliwości należy wskazać, iż powyższe uprawnienia wynikają z przepisów ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 21 listopada 2008 r.

Czw., 30 Lp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska