Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nieżyciowe terminy na życiowe problemy

Nieżyciowe terminy na życiowe problemy fotolia.pl

Osoba niepełnosprawna może złożyć wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON dotyczący likwidacji barier architektonicznych w każdym czasie. Jednak termin na jego rozpatrzenie jest sztywny i w praktyce bywa dla wnioskodawcy krzywdzący.

Problem ten podnoszą starostowie Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego w stanowisku podjętym w Rzeszowie z 2 czerwca br. Zauważają oni, że dotychczasowa praktyka pokazuje, iż środki finansowe z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazywane są zgodnie z algorytmem do samorządów powiatowych na przełomie lutego i marca. Ponadto są jeszcze rozdzielane przez radę powiatu podczas sesji, co zajmuje dodatkowy czas. Oznacza to w praktyce, że złożenie przez osobę niepełnosprawną wniosku w nieodpowiednim dla powiatu ze względów finansowych czasie (np. na początku stycznia) skutkuje odmową. - Powoduje to konieczność złożenia ponownego wniosku przez osobę niepełnosprawną – zauważają starostowie.

Dla osób niepełnosprawnych to kolejne utrudnienia, a dla powiatów zła opinia. Procedura rozpatrzenia wniosku jest długotrwała. Wymaga np. przeprowadzenia wizji lokalnej w miejscu zamieszkania wnioskodawcy. Osoba niepełnosprawna powinna także dostarczyć kosztorys, uzyskać pozwolenia i uzgodnienia na podstawie obowiązujących przepisów. To również jest czasochłonne.

Z tych względów Konwent widzi potrzebę zmiany przepisów rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W jego ocenie to Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych powinno rozważyć ten problem i następnie wystąpić z inicjatywą dostosowania przepisów do realiów. Termin na rozpatrywanie wniosków powinien zostać wydłużony. Do tego powinien uwzględniać czas przekazywania środków finansowych z PFRON do samorządów.

Sob., 11 Lp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska