Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak się starzeć, to aktywnie

Jak się starzeć, to aktywnie fotolia.pl

W ramach nowo przyjętego programu Senior-Wigor seniorzy będą mogli uczestniczyć w zajęciach prozdrowotnych, obejmujących usługi w zakresie aktywności ruchowej i oferty edukacyjnej.

24 czerwca 2015 r. Komisja Polityki Senioralnej wysłuchała informacji Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Zdrowia na temat: „Działania na rzecz poprawy Wskaźnika Aktywnego Starzenia (Active Ageing Index - AAI) - miejsce i rola zdrowia publicznego”.

- W pierwszej fazie projektu „Wskaźnik Aktywnego Starzenia się” rozpoczętej w 2012 r. Europejskie Centrum Polityki Społecznej i Badań w Wiedniu opracowało wskaźnik i opublikowało wyniki dla 27 państw członkowskich UE – poinformowała Małgorzata Marcińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. - Wskaźnik AAI służy do pomiaru nie tylko dobrobytu osób starszych, ale również ich wkładu, jaki mają w życie społeczeństwa - wyjaśniła.

Wskaźnik wylicza się na podstawie czterech wag: zatrudnienie (35%), aktywność społeczną (35%), niezależne życie w zdrowiu i bezpieczeństwie (10%), zdolność i przygotowanie otoczenia do wykorzystania potencjału starzejącego się społeczeństwa (20%). Najwyższy wynik wynoszący 44% uzyskała Szwecja, najniższy Grecja, Węgry, Słowacja, Polska - 27,3%.

Natomiast w ramach nowo przyjętego programu Senior-Wigor na lata 2014-2020 seniorzy korzystając z usług oferowanych w dziennych domach Senior-WIGOR będą mogli uczestniczyć m.in. w zajęciach prozdrowotnych, obejmujących usługi w zakresie aktywności ruchowej lub kinezyterapii i oferty edukacyjnej.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia - Beata Małecka-Libera zwróciła uwagę, że działaniem na rzecz aktywnego starzenia się jest m.in Narodowy Program Zdrowia. - Jednym z celów operacyjnych przewidzianych w nowej edycji NPZ będzie program „Zdrowie osób starszych” – poinformowała. - Jego realizacja przyczyni się do poprawy poszczególnych obszarów zdrowia osób starszych oraz pozwoli na zmniejszenie obciążenia chorobami charakterystycznymi dla wieku podeszłego- mówiła.

W realizacji zadań niezbędne będzie korzystanie z doświadczeń z wykonania Założeń Długofalowej Polityki Senioralnej na lata 2014-2020. Dla osiągnięcia poprawy stanu zdrowia niezbędna jest reorientacja opieki zdrowotnej udzielanej osobom starszym i zapewnienie kompleksowych świadczeń, a także wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych charakterystycznych dla wieku podeszłego. Niezbędne jest też kształcenie w dziedzinie geriatrii.

- W ramach POWER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój) MZ planuje utworzenie dziennych domów opieki medycznej dla osób niesamodzielnych w szczególności starszych, w których będzie prowadzona krótkotrwała diagnostyka i leczenie pacjentów bez konieczności całodobowej hospitalizacji – mówiła Beata Małecka-Libera. Najważniejsze zadanie to rehabilitacja lecznicza w celu przywrócenia sprawności i zdolności pacjentów do funkcjonowania w środowisku. Nie mniej ważna będzie kontynuacja leczenia i realizacja zabiegów pielęgnacyjno-opiekuńczych, których pacjent nie może otrzymać w ramach opieki domowej.

Komisja rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała dla Komisji do Spraw Kontroli Państwowej Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 r. w zakresie działania Komisji.

Źródło:http://www.sejm.gov.pl

Pt., 3 Lp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska