Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiat Nowosądecki - dbać o niepełnosprawnych

Powiat Nowosądecki - dbać o niepełnosprawnych fotolia.pl

1 czerwca tego roku zostanie oddany do użytku wyremontowany budynek po dawnych warsztatach szkolnych w Nawojowej na potrzeby nowoutworzonego Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej.

- Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Nawojowej jest nową jednostką Powiatu Nowosądeckiego wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo. Jej działalność będzie współfinansowana ze środków PEFRON - mówi starosta nowosądecki Marek Pławiak. – Chcemy, aby dzięki tej instytucji, osoby niepełnosprawne nabyły umiejętności, które pozwolą im funkcjonować na rynku pracy. Dzięki temu, nie będą czuły się wykluczone społecznie. Osoby niepełnosprawne pokonują na co dzień o wiele więcej trudności niż osoby sprawne i zdrowe. Chcemy stworzyć im warunki, aby mogły rozwijać swoje pasje i uczyć się zawodu. To pozwoli im uwierzyć w siebie i funkcjonować w społeczeństwie.

W latach 2013 – 2014 realizowany był projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pod nazwą: „ZAZ - szansa aktywizacji osób niepełnosprawnych w Powiecie Nowosądeckim”. Głównym celem projektu było przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz podniesienie poziomu aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych z terenu Powiatu Nowosądeckiego. Osoby te zostały przeszkolone do wykonywania danego zawodu i otrzymały wsparcie psychologiczno-terapeutyczne. W Zakładzie Aktywności Zawodowej zostało zatrudnionych 35 osób, które wykonywały pracę w trzech pracowniach: hodowlanej, ogrodniczej i poligraficzno-fotograficznej. W okresie od 1 kwietnia 2013 r. do 30 czerwca 2013 r. realizatorem projektu było Powiatowe Centrum Funduszy Europejskich, a następnie Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Nawojowej.

Po zakończeniu realizacji projektu Powiat Nowosądecki podjął starania o uruchomienie samodzielnej jednostki organizacyjnej i nadaniu jej statusu zakładu aktywności zawodowej.
Wychodzimy naprzeciw osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym ze względu na posiadaną niepełnosprawność – mówi wicestarosta Antoni Koszyk. - Celem PZAZ-u będzie przygotowanie osób niepełnosprawnych do życia w społeczności poprzez rehabilitację zawodową i społeczną.

Obecnie trwają prace dostosowawcze obiektu dla osób niepełnosprawnych: budowane są pochylnie i podjazdy dla osób poruszających się na wózkach, remontowana jest nawierzchnia chodników i parkingów. Dodatkowo wydzielone zostanie pomieszczenie na nową kotłownię gazową ogrzewającą samodzielnie budynek, rozbudowane zostaną instalacje wewnętrzne. Po remoncie budynek będzie spełniał wszystkie wymagane prawem normy, odpowiadał zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy. Nowe rozwiązania będą sprzyjały pracy i poruszaniu się osób niepełnosprawnych.

Źródło: powiat.nowy-sacz.pl

Czw., 7 Mj. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun