Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bilans Kapitału Ludzkiego 2014

Bilans Kapitału Ludzkiego 2014 fotolia.pl

Raport przygotowany na  podstawie badań pracodawców i ofert pracy zrealizowanych w 2014 roku w ramach V edycji projektu Bilans Kapitału Ludzkiego. Bilans Kapitału Ludzkiego jest realizowany na zasadzie współpracy partnerskiej między Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości a Uniwersytetem Jagiellońskim.

Obie instytucje współuczestniczą w kształtowaniu założeń strategicznych badań, opracowaniu metodologii, narzędzi i raportów, a także sprawują merytoryczną kontrolę nad całym przedsięwzięciem. Partnerska współpraca pozwala połączyć najlepsze praktyki i wieloletnie doświadczenia PARP i UJ zarówno na polskim, jak i międzynarodowym rynku. To prawdziwa symbioza praktycznego i teoretycznego podejścia do zagadnień rynku pracy, która przełożyła się na projekt oparty na najwyższych standardach badawczych. Właśnie dzięki temu wyniki są tak użytecznym narzędziem zarówno dla przyszłych i potencjalnych pracowników, specjalistów HR, pracodawców, a także instytucji publicznych na szczeblu krajowym i regionalnym, odpowiedzialnych za rozwój kapitału ludzkiego.

Wiosną 2013 r. dało się zauważyć pogorszenie sytuacji na rynku pracy rejestrowane również w danych GUS czy w badaniach Manpower. Sytuacja taka trwała mniej więcej do połowy 2013 roku. Pogorszenie sytuacji na rynku pracy widoczne było również w wynikach badania pracodawców realizowanego w projekcie Bilans Kapitału Ludzkiego. Pracodawcy uczestniczący w badaniu BKL nie tylko  deklarowali w tym okresie mniejsze zapotrzebowanie na nowych pracowników, ale przede wszystkim obniżyli szacunki zapotrzebowania na konkretną liczbę osób do pracy. Po roku – wiosną 2014 r. – sytuacja wydawała się powrócić do obserwowanej przed 2013 normy – tzn. 17% pracodawców deklarowało poszukiwanie pracowników.

Zdecydowanie natomiast wzrósł popyt na liczbę poszukiwanych osób – o 26% w porównaniu do 2013 r. i 18% w porównaniu do 2012 r. Wynik badań pracodawców z 2014 roku są potwierdzeniem dużego optymizmu pracodawców i odwrócenia gorszej sytuacji na rynku pracy z wcześniejszego okresu. Oceniając te wyniki warto jednak zachować  ostrożność, gdyż takie deklaracje pracodawców mogą wynikać ze zbytniego optymizmu po okresie lekkiego załamania na rynku pracy. Poprawa nastrojów pracodawców znalazła również odzwierciedlenie  we wskazywanych przez pracodawców planach zatrudnieniowych. Również z myślą o kolejnych miesiącach pracodawcy zgłaszali większą niż w poprzednich latach chęć zatrudnienia nowych osób w  perspektywie kolejnego półrocza. Warto jednak mieć na uwadze, że badanie realizowane było przed eskalacją konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, który nie tylko diametralnie zmienił sytuację w wybranych branżach związanych z produkcją i eksportem towarów za naszą wschodnią granicę. Konflikt wpłynął również na zwiększenie poczucia zagrożenia i niepewności sytuacji w gospodarce również w branżach, które nie są bezpośrednio związane z rynkami wschodnimi. Dlatego należy się spodziewać, że optymistyczne prognozy pracodawców składane w perspektywie kolejnych 6 miesięcy, mogły nie przełożyć się na równie optymistyczne wyniki zatrudnienia nowych pracowników.

Źródło: parp.gov.pl

Czw., 30 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun