Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Komisja Europejska o zmianach na polskim rynku pracy

Komisja Europejska o zmianach na polskim rynku pracy fotolia.pl

Pomimo stałego wzrostu zatrudnienia obserwowanego od 2007 r., polski rynek pracy zmaga się z szeregiem słabości strukturalnych. W opinii Komisji dobre wyniki zawdzięczamy konkurowaniu niskimi kosztami pracy. W długiej perspektywie polskiemu rynkowi pracy zagrażają niekorzystne zmiany demograficzne. W krótkiej: niskie uczestnictwo pewnych grup w rynku pracy, segmentacja rynków pracy oraz niski poziom mobilności geograficznej i zawodowej. Taka diagnoza znalazła się w przekazanym stronie polskiej raporcie z wdrażania zaleceń Komisji Europejskiej dla Polski.
 
W opinii autorów raportu, mobilność na polskim rynku pracy hamują w szczególności: specjalny system emerytur dla górników oraz bardzo silnie dotowany system zabezpieczenia społecznego i preferencyjny system podatkowy dla rolników. Ponadto, system edukacji nie radzi sobie ani z zapewnieniem dopasowania podaży umiejętności do popytu na rynku pracy, ani z podniesieniem umiejętności zwiększających szanse na zatrudnienie pracowników w starszym wieku, szczególnie kobiet. Dostęp do dobrej jakości programów przyuczania do zawodu i uczenia się poprzez praktykę w miejscu pracy jest w dalszym ciągu niewystarczający. Odsetek ludności zagrożonej ubóstwem i wykluczeniem społecznym nadal utrzymuje się powyżej średniej dla UE, ale autorzy odnotowują, że znacznie spadł w ostatnich latach.
 
Swoje dobre wyniki gospodarcze w ciągu ostatnich 25 lat Polska zawdzięcza w dużej mierze konkurencyjnym kosztom pracy. Nasze państwo powinno zwiększyć swoje zdolności innowacyjne. Komisja ocenia, że obecny system badań, rozwoju technologicznego i innowacji w Polsce odnotowuje słabe wyniki pod względem wielu ważnych aspektów, takich jak odsetek przedsiębiorstw prowadzących działalność innowacyjną w oparciu o własne zasoby, wybitne wyniki naukowe, intensywność współpracy między biznesem a placówkami badawczymi oraz liczba patentów. Przyjęto wprawdzie pewne środki w celu stworzenia sprzyjającego innowacjom otoczenia biznesu, ale jego utrzymujące się słabości długo jeszcze będą utrudniać wymierną poprawę osiągnięć naukowych i technologicznych Polski.
 
Źródło: Dokument roboczy służb komisji. Sprawozdanie krajowe – Polska 2015 r. {COM(2015) 85 final}
Pt., 20 Mrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża