Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rodziny wielodzietne chętniej skorzystają z MdM

Rodziny wielodzietne chętniej skorzystają z MdM fotolia.pl

Rada Ministrów 3 marca br. przyjęła projekt zmiany ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Nowe rozwiązania mają przede wszystkim poprawić zdolność kredytową rodzin wielodzietnych i umożliwić im nabycie mieszkania, które zapewni dobre warunki do życia i dalszego rozwoju.

- Rząd zwiększy korzyści z programu "Mieszkanie dla młodych" dla rodzin z dziećmi, po to aby umożliwić im poprawę warunków mieszkaniowych - powiedziała minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak. Aby wzmocnić prorodzinne oddziaływanie programu MdM zwiększono kwotę dofinansowania wkładu własnego do kredytu hipotecznego dla osób i rodzin z dziećmi.

Jeśli w rodzinie będzie dwoje dzieci dofinansowanie wzrośnie z 15 do 20 proc., w przypadku trójki i większej ich liczby, wsparcie zwiększy się z 15 do 30 proc. Jednocześnie dla rodzin z co najmniej trójką dzieci wzrośnie dofinan-sowanie metrażu mieszkania z 50 do 65 m kw.

- Dla rodzin z trojgiem dzieci, w połączeniu ze zwięk-szeniem podstawy wymiaru wsparcia, oznacza to wzrost wysokości dofinansowania wkładu własnego o 160 proc. - dodała minister.

Dla osób i rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci zniesiono także warunek "pierwszego mieszkania" i limitu wieku dla rodziców. Oznacza to, że z programu będą mogły skorzystać osoby i rodziny z trójką dzieci (lub większą ich liczbą), które wprawdzie mają mieszkanie, ale chcą kupić większy lokal i w ten sposób poprawić swoje warunki bytowe. Takich rodziców i osób nie będzie dotyczył limit wieku. Obecnie przynajmniej jeden z kupujących nie może mieć ukończonych 35 lat.

Kolejne ułatwienie zakłada, że do umowy kredytu z kredytobiorcą będzie mogła przystąpić dowolna osoba. Obecnie może to być ktoś z najbliższej rodziny. Rozwiązanie to pomoże zwiększyć udział w programie osób nie mających zdolności kredytowej.

Zmiany poszerzą katalog mieszkań dostępnych w ramach programu. Dofinansowanie wkładu własnego będzie można uzyskać do nabycia mieszkania budowanego przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz swoich członków lub mieszkania, które powstały w wyniku przebudowy lub adaptacji budynku, a nie tylko w wyniku budowy. W praktyce umożliwi to objęcie programem adaptowanych budynków niemieszkalnych, strychów i rewitalizowanych kamienic.

Niedz., 8 Mrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka