Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wyłoniono nominowanych do nagrody Złote Wachlarze 2014

Wyłoniono nominowanych do nagrody Złote Wachlarze 2014 fotolia.pl

Kapituła konkursu Złote Wachlarze, organizowanego przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM), nominowała Osoby i Instytucje do nagrody Złote Wachlarze 2014. Kapituła dokonała wyboru spośród zgłoszonych kandydatów.

Do 17 grudnia br. każdy może oddać głos na Osobę lub Instytucję spośród wszystkich Nominowanych. Zwycięzca otrzyma Nagrodę Publiczności. Głosy można oddawać na stronie www.zlotewachlarze.pl.

Laureatów we wszystkich kategoriach: Osoba, Instytucja, Nagroda Publiczności poznamy w Międzynarodowy Dzień Migranta 18 grudnia 2014, podczas uroczystej gali Złotych Wachlarzy. Konkurs Złote Wachlarze jest częścią projektu „Zwiększanie efektywności zarządzania migracjami w Polsce”, realizowanego przez IOM oraz Urząd do Spraw Cudzoziemców.

- Konkurs ma zwracać uwagę na mobilność ludzką, która stała się charakterystyczną cechą współczesnych społeczeństw. Obecnie ponad 230 milionów mieszkańców globu to migranci – zaznacza Anna Rostocka, Dyrektor Biura IOM w Warszawie. - Chcemy uhonorować tych, którzy dostrzegają w migracji także wymierne korzyści. Zależy nam również, aby pokazać wkład migrantów w polską gospodarkę, kulturę czy życie społeczne – dodaje Rostocka.

W tym roku do nagrody Złote Wachlarze Kapituła konkursu nominowała:

W kategorii Osoba:

  1. Abdul Gabeire Farah, założyciel i prezes Fundacji dla Somalii – za promowanie tolerancji i dialogu międzykulturowego oraz działalność na rzecz włączania imigrantów w dialog obywatelski.
  2. Myroslava Keryk, prezes Fundacji Nasz Wybór – za zaangażowanie i szerokie działania na rzecz migrantów w Polsce oraz budowanie dobrych relacji i dialogu między Polakami i Ukraińcami.
  3. Karolina Sydow, doktorantka w Centrum Badań Migracyjnych UAM – za ułatwianie cudzoziemcom funkcjonowania w  przestrzeni formalno-prawnej, związanej z legalizacją pobytu, znalezieniem pracy, otwarciem własnej firmy oraz pomoc zagranicznym studentom i absolwentom polskich uczelni.     

W kategorii Instytucja:

  1. Fundacja dla Somalii – za realizację działań mających na celu aktywizację i wsparcie migrantów na polskim rynku pracy, w tym budowanie kompetencji, wspieranie przedsiębiorczości i rozwoju zawodowego imigrantów, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet imigrantek.
  2. Fundacja Inna Przestrzeń – za inicjatywę ”Lokalne międzysektorowe polityki na rzecz migrantów”, która przyczyniła się do podkreślenia znaczenia samorządów i instytucji lokalnych w kształtowaniu sytuacji migrantów, włączania cudzoziemców do debaty na temat integracji oraz wymiany informacji i doświadczeń między miastami.
  3. Fundacja Nasz Wybór – za aktywne działania na rzecz imigrantów z Ukrainy w Polsce, integrację ze społeczeństwem polskim, promowanie wartości demokratycznych i społeczeństwa obywatelskiego oraz budowanie dialogu między krajami.
  4. Fundacja Ocalenie, Centrum Pomocy Cudzoziemcom – za działania na rzecz ułatwienia cudzoziemcom funkcjonowania w  przestrzeni formalno-prawnej, związanej z legalizacją pobytu, znalezieniem pracy, a także pomoc psychologiczną, mieszkaniową oraz wsparcie w kontaktach z urzędami, placówkami edukacyjnymi i medycznymi.
  5. Fundacja Świat na Wyciągnięcie Ręki – za działania z zakresu edukacji i integracji międzykulturowej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego dla samorządu Lesznowola.    

- Migranci przyjeżdżając do Polski przywożą ze sobą nie tylko walizkę, ale też nowe umiejętności, zdolności, nowe spojrzenie i na pewno warto to spożytkować – zaznacza Anna Rostocka. Migracje są bardzo ważnym nośnikiem rozwoju, ale same w sobie go nie czynią. Pozytywny wpływ migracji na rozwój gospodarczy czy społeczny zależy m.in. od poszanowania praw migrantów oraz przejrzystego systemu zarządzania migracjami. Osoby i instytucje nominowane w konkursie Złote Wachlarze przyczyniają się do tworzenia takich warunków, aby potencjał migrantów, ich doświadczenie i zdolności były efektywnie wykorzystywane i sprzyjały rozwojowi samych migrantów, społeczeństwa polskiego oraz polskiej gospodarki czy kultury.

Źródło: Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji

Czw., 11 Gr. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka