Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Centrum kompleksowej pomocy dla kobiet

Centrum kompleksowej pomocy dla kobiet fotolia.pl

Centrum Praw Kobiet powołało placówkę świadczącą kompleksową pomoc dla kobiet doświadczających przemocy - Centrum Sprawiedliwości w Rodzinie.

10 lipca 2014 r. Fundacja Centrum Praw Kobiet podpisała umowę o współpracy z Komendą Stołeczną Policji. W wyniku porozumienia funkcjonariusze policji będą pełnili dyżury w Fundacji, przyjmowali od pokrzywdzonych kobiet zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa związanego z użyciem przemocy i podejmowali pierwsze kroki mające na celu zabezpieczenie dowodów przestępstwa. Poczynając od 21 lipca dyżury będą się odbywały dwa dni w tygodniu w poniedziałki od 8.00 do 12.00 oraz w czwartki od 16.00 do 20.00.

Założeniem modelu Centrum Sprawiedliwości w Rodzinie (Family Justice Center) jest świadczenie przez przedstawicieli różnych instytucji i organizacji kompleksowej pomocy dla ofiar przemocy domowej i ich dzieci w jednej lokalizacji, w oparciu o wspólnie wypracowane podejście, zasady i procedury. Kobieta doświadczająca przemocy nie musi szukać pomocy w wielu, często oddalonych od siebie, instytucjach, spośród których każda pracuje w oparciu o własne podejście, zasady i procedury.

W Centrum Sprawiedliwości w Rodzinie nie funkcjonuje system zapisów na wizyty do specjalistów. Kobieta potrzebująca pomocy przychodzi do ośrodka, gdzie może porozmawiać z osobą "pierwszego kontaktu". Po przeprowadzeniu wstępnej analizy jej sytuacji oraz ocenie stanu zagrożenia, kobieta kierowana jest do specjalistów. Pozostaje jednak pod stałą opieką osób pierwszego kontaktu. Wybór form pomocy, z jakich kobieta chce skorzystać, należy zawsze do niej samej. Ona też decyduje o tym, jakimi informacjami chce się podzielić i z kim. W ramach interdyscyplinarnej współpracy różnych służb w Family Justice Center tworzony jest indywidualny plan bezpieczeństwa i pomocy dla każdej pokrzywdzonej kobiety i jej bliskich.

Prekursorem stworzenia modelu współpracy różnych służb i organizacji był prokurator z San Diego, Casey Gwinn. Dzięki jego staraniom prezydent George W. Bush w 2003 roku ogłosił utworzenie Inicjatywy Family Justice Center, na którą przeznaczył 20 milionów dolarów. Dwa lata później model współpracy interdyscyplinarnej oparty o FJC został wprowadzony do federalnej ustawy o Przeciwdziałaniu Przemocy wobec Kobiet. Od tego czasu wdrażany jest w całych Stanach Zjednoczonych.

W Polsce projekt "Centrum Sprawiedliwości w Rodzinie" realizuje, w partnerstwie z kilkoma innymi krajami europejskimi: Holandią, Belgią, Niemcami i Włochami, w ramach programu "Daphne", Centrum Praw Kobiet. W Europie tego typu placówki powstały już w Anglii, Irlandii Północnej, Szwecji i powstają w krajach partnerskich.

Źródło: www.kampaniespoleczne.pl

Sob., 19 Lp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: