Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Skrócony czas pracy osób niepełnosprawnych

Skrócony czas pracy osób niepełnosprawnych fotolia.pl

Czas pracy osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym i umiarkowanym nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu - tak zapisano w nowelizacji, którą opublikowano 1 lipca.

Do końca 2011 r. obowiązywała zasada, według której czas pracy niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym wynosił maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Od 2012 r., w wyniku nowelizacji ustawy, zaczęła obowiązywać nowa zasada, na podstawie której czas pracy tych osób wynosi maksymalnie 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Mimo tej zmiany osoby takie nadal mogą pracować krócej, ale pod warunkiem uzyskania zaświadczenia od lekarza, w którym uzasadni on konieczność skróconego wymiaru czasu pracy. Jeśli lekarz nie wyda takiego zaświadczenia, to niepełnosprawny musi pracować w pełnym wymiarze.

Nowelizacja to dostosowanie prawa do wyroku TK z 13 czerwca 2013 r. (K 17/2011). Uznał on wówczas, że uzależnienie stosowania skróconego wymiaru czasu pracy wobec osób niepełnosprawnych (w stopniu znacznym i umiarkowanym) od uzyskania zaświadczenia lekarskiego, jest niezgodne z art. 2 w zw. z art. 69 Konstytucji.

Ustawa z dnia 10 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. 2014 poz. 877) wejdzie w życie 16 lipca.

Niedz., 6 Lp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka