Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wyznaczanie koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej

Wyznaczanie koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej fotolia.pl

Komentarz do art. 77 ust. 1-2 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

"Art. 77.
1. Rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka obejmuje się, na ich wniosek, opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej (nowe brzmienie ust.1 w art. 77 wchodzi w życie z dn. 1.01.2015 r . (Dz. U. z 2012 r. poz. 579).
1a. W stosunku do rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, nieobjętych opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, zadania koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej wykonuje organizator rodzinnej pieczy zastępczej.
2. Koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej wyznacza organizator rodzinnej pieczy zastępczej, po zasięgnięciu opinii odpowiednio rodziny zastępczej lub prowadzącego rodzinny dom dziecka."

Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej jest nowym zawodem wprowadzonym ustawą. Rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych wyróżnia trzy rodzaje stanowisk pracy koordynatora (dotyczy sytuacji gdy organizator rodzinnej pieczy zastępczej działa w strukturze jednostki organizacyjnej/jest wyodrębnioną jednostką organizacyjną powiatu) – starszy koordynator, koordynator, młodszy koordynator.

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że komentowany artykuł należy interpretować łącznie z art. 233 ustawy (przepisy przejściowe), zgodnie z którym do dnia 31 grudnia 2014 r. rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka nieposiadające co najmniej 2-letniego doświadczenia jako rodzina zastępcza lub rodzinny dom dziecka, obejmuje się, na ich wniosek, opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. Zatem w przypadku złożenia wniosku, organizator rodzinnej pieczy zastępczej jest zobowiązany do wyznaczenia koordynatora – jest to zasadnie obligatoryjne. Do dnia 31 grudnia 2014 r. rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka posiadające co najmniej 2-letnie doświadczenie jako rodzina zastępcza lub rodzinny dom dziecka, mogą zostać objęte, na ich wniosek, opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. Przepis art. 77 ust. 1a stosuje się odpowiednio. Zatem w tym przypadku samo złożenie wniosku obliguje organizatora jedynie do rozpoznania tego wniosku, organizator oceniając własne możliwości oraz potrzeby rodziny/rodzinnego dziecka może odmówić objęcia wnioskodawców opieką koordynatora – jest to zatem zadanie fakultatywne.

Należy zaznaczyć, że objęcie opieką koordynatora następuje wyłącznie na wniosek rodziny zastępczej/prowadzącego rodzinny dom dziecka. Z punktu widzenia nie ma to znaczenia, ponieważ w stosunku do rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, nieobjętych opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, zadania koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej wykonuje organizator rodzinnej pieczy zastępczej. Zatem organizator może wyznaczyć pracownika (w tym również zatrudnionego koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej) do wykonywania zadań przewidzianych w ustawie. Różnica jest taka, że organizator ma większą elastyczność w zarządzaniu posiadanymi zasobami kadrowymi (np. może podzielić obowiązki o różnym charakterze, który powinien wykonywać koordynator, na kilku pracowników). Nie musi również zasięgać w takim przypadku opinii rodziny/prowadzącego rodzinny dom dziecka, co przy wyznaczeniu koordynatora jest konieczne.

Pon., 24 Lt. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel