Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Praca w charakterze rodziny zastępczej nie uprawnia do emerytury

Praca w charakterze rodziny zastępczej nie uprawnia do emerytury fotolia.pl

W odpowiedzi na oświadczenie senatora Mieczysława Augustyna, resort pracy i polityki społecznej przedstawił opinię na temat zaliczenia pracy w charakterze rodziny zastępczej do okresu nieskładkowego uwzględnianego przy ustalaniu prawa do emerytury.

Cytujemy jej najistotniejsze fragmenty,

[…] Wprowadzając w 1999 r. nowy system emerytalny dla osób urodzonych po 1948r., wprowadzono zasadę, że ubezpieczony, który osiągnął wiek emerytalny ma prawo do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jeśli ma jakikolwiek okres ubezpieczenia. Okresy nieskładkowe w ogóle nie mają wpływu na prawo do emerytury, o której mowa w art. 24 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zmieniono też sposób obliczenia emerytury, tak, aby jej kwota była ściśle związana z wysokością i okresem opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne. Wysokość emerytury, obliczona według tzw. nowych zasad, określonych w art. 25–26 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zależy wyłącznie od kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego po 31 grudnia 1998 r. (z uwzględnieniem kapitału początkowego obliczonego za okresy składkowe i nieskładkowe przypadające przed 1999 r.) oraz statystycznej długości pobierania świadczenia, która jest mierzona wskaźnikiem dalszego trwania życia w momencie przejścia na emeryturę.

Nowy algorytm wymiaru emerytury powoduje, że przy jej obliczaniu nie mogą być uwzględnione żadne okresy nieskładkowe przypadające po 31 grudnia 1998 r.

W przypadku osób urodzonych po 1948 r., które mają prawo do emerytury z tytułu jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia, długość stażu ubezpieczeniowego (okresu składkowego i nieskładkowego) ma znaczenie tylko wtedy, gdy wyliczona kwota emerytury (łącznie z okresową lub dożywotnią emeryturą kapitałową z tytułu członkostwa w otwartym funduszu emerytalnym) jest niższa od minimalnej emerytury. Zgodnie, bowiem z art. 87 ust. 1 pkt 2 i ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z FUS prawo

do podwyższenia emerytury do minimalnej wysokości mają wyłącznie osoby, które udowodniły odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy (obecnie – 20 lat kobieta, 25 lat – mężczyzna).

Należy nadmienić, że w związku ze stopniowym podwyższaniem i zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, zrównany będzie również staż ubezpieczeniowy, który warunkuje prawo do podwyższenia emerytury do minimalnej wysokości. Do 31 grudnia 2013 r. staż ubezpieczeniowy gwarantujący kobiecie urodzonej po 31grudnia 1948 r. prawo do emerytury w minimalnej wysokości wynosi 20 lat. Wydłużając ten staż od 1 stycznia 2014r. o rok, co dwa lata, docelowy staż na poziomie 25 lat, uprawniający kobiety do minimalnej emerytury, zostanie wprowadzony po 31 grudnia 2021 r. (art. 87 ust. 1 pkt 2 i ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z FUS).

Aby ustalić prawo do podwyższenia emerytury do kwoty minimalnej sumuje się okresy składkowe i nieskładkowe na przestrzeni całego życia. Okresy nieskładkowe mają jednak marginalne znaczenie, ponieważ mogą być uwzględnione w rozmiarze nie większym niż jedna trzecia udowodnionego okresu składkowego. A więc tylko jedną czwartą łącznego stażu ubezpieczeniowego mogą stanowić okresy nieskładkowe, wymienione w art. 7 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Mając na uwadze powyższe, uprzejmie informuję, że nie planuje się wprowadzenia regulacji polegających na zaliczeniu pracy w charakterze rodziny zastępczej do okresu nieskładkowego uwzględnianego przy ustalaniu prawa do emerytury. Prawo do emerytury z FUS przysługuje, bowiem z tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym, a nie z tytułu posiadania okresów nieskładkowych.

Źródło: www.senat.gov.pl

Pon., 17 Lt. 2014 3 Komentarze Dodane przez: Marek Wójcik

Komentarze

Jola
+5 # Jola 2023-04-29 17:36
2023 jeżeli są dodatki dla sołtysów, straży ,dlaczego nie ma dia rodzin niezawodowych.T o jak nazwać opiekę nad dziećmi. Taki dodatek to emerytury to zachęta dla rodziców zastepczej niezawodowych.
| | |
Ewa
+3 # Ewa 2023-09-02 07:05
Tak wszystkim się należą dodatki tylko dla matek które wychowały więcej niż czworo dzieci i dodatkowo które miały rodzine zastępcza spokrewniona nic się nie należy ,ponieważ pracowały ciężko żeby wychować dzieci i nie mogły pozwolić sobie na zasiłek wychowawczy bo był za niski .Wypracowana emerytura wiec żadnych dodatków .Chyba o nas zapomniano ze my pracowałyśmy żeby inne Mojry siedzieć w domu i spokojnie poświęcać czas w wychowywaniu dzieci .Na wychowawczy urlop mogły sobie pozwolić kobiety których mężowie miały duże dochody Chyba ktoś o nas zapomniał
| | |
Zdzisław
+2 # Zdzisław 2024-07-05 17:36
Będę mówił o rodzicielstwie zastępczym. Strażacy ochotnicy i sołtysi maja dodatki do emerytury a my rodzice zastępczy obecni i byli także wykonywaliśmy zawód zaufania społecznego, wykonywaliśmy zadanie nałożone przez państwo polskie, bo inni rodzice nie mogli, nie potrafili lub nie chcieli opiekować się swoimi dziećmi. Kiedy odszedł ostatni wychowanek po 20 latach opieki zastępczej i po wychowaniu oprócz swoich 2 synów 9 -ciorga dzieci w opiece zastępczej najpierw zwykłej potem zawodowej mój PCPR nawet nie podał mi ręki na koniec, dyplomu nie było. Mam żal do organów państwa za brak pamięci, wdzięczności podstawowej i po prostu przyzwoitości. jakakolwiek kwota do emerytury niewysokiej była by miłym i wskazanym zadość uczynieniem. Może kiedyś ?
| | |