Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Słuszna inicjatywa, bo dobro dzieci jest najważniejsze

Słuszna inicjatywa, bo dobro dzieci jest najważniejsze fotolia.pl

Zgodnie z art. 48 ust. 2 Konstytucji RP ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich może nastąpić tylko w przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.

Ustawą o której stanowi Konstytucja w tym przepisie jest Kodeks rodzinny i opiekuńczy. W jego myśl władza rodzicielska może zostać ograniczona, jeżeli nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka (art. 111). Natomiast z ograniczeniem władzy rodzicielskiej mamy do czynienia, gdy:

a. władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, wówczas sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka (art. 107)

b. w razie niewłaściwego wykonywania tej władzy przez rodziców (art. 109).

Jak wskazuje art. 72 ustawy zasadniczej: Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka. Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją.

Czyż nie jest więc okrucieństwem odbieranie dzieci od kochających rodziców, których nie stać na luksusowe mieszkanie, urozmaicone posiłki lub najnowszą w trendach odzież dla swojej pociechy?

Problem ten w ostatnim czasie znacznie się nasilił, o czym informują media. Nie jednokrotnie powoduje on tragiczne konsekwencje.

Jak podkreśla art. 100 KRO sąd opiekuńczy i inne organy władzy publicznej są obowiązane udzielać pomocy rodzicom, jeżeli jest ona potrzebna do należytego wykonywania władzy rodzicielskiej.

Czy pomoc ta przejawiać ma się w odbieraniu dzieci od biednych ale kochających i opiekuńczych rodziców...

Należy więc z całego serca poprzeć intencję projektodawców ustawy o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, który wniesiony został do Sejmu. Dotyczy on wprowadzenia zakazu pozbawiania, ograniczania i zawieszania rodzicom władzy rodzicielskiej tylko ze względu na złą sytuację materialną rodziny w przypadku, gdy rodzice poprawie wypełniają inne obowiązki rodzicielskie względem dziecka.

Proponowana nowelizacja przyniesie pozytywne skutki społeczne, które związane będą ze wzmocnieniem statutu rodziny i uniemożliwią ograniczanie, pozbawianie lub zawieszanie władzy rodzicielskiej tylko ze względu na złą sytuację materialną rodziny, jeżeli władza rodzicielska sprawowana jest w sposób prawidłowy.

Niedz., 9 Lt. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka