Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polityka senioralna w Polsce

Polityka senioralna w Polsce fotolia.pl

Ministerstwo Pracy i Polityki społecznej opracowało projekt założeń Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020. Konsultacje projektu mają potrwać do 30 listopada 2013 r.

Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020 (ZDPS) mają stanowić wykonaniem zobowiązania przewidzianego w Rządowym Programie na rzecz
Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013 (Program ASOS). Program ASOS jest pierwszym ogólnopolskim programem przygotowanym na taką skalę, dedykowanym osobom starszym oraz współpracy międzypokoleniowej. Realizacja Programu ASOS pozwoliła na stworzenie podstaw dla polityki senioralnej w Polsce (polityki dotyczącej osób starszych oraz dla osób starszych).

W projekcie dokumentu Polityka senioralna jest definiowana jako ogół celowych działań organów administracji publicznej wszystkich szczebli oraz innych organizacji i instytucji, które realizują zadania i inicjatywy kształtujące warunki dla godnego i zdrowego starzenia się. Polityka senioralna rozumiana jest szeroko jako ogół działań, w okresie całego życia człowieka, prowadzących do zapewnienia warunków dla wydłużenia aktywności, zarówno zawodowej, jak i społecznej oraz dla samodzielnego, zdrowego, bezpiecznego i niezależnego życia osób starszych.

ZDPS choć ma mieć charakter ramowy, to jednocześnie ma stanowić konkretny zestaw koniecznych działań w obszarze polityki senioralnej w Polsce, który jest kierowany do szerokiego grona odbiorców. Po pierwsze, do społeczeństwa, które ze względu na swoje kompetencje i potencjał stanowi kluczowy element w procesie budowania i rozwoju polityki aktywnego i zdrowego starzenia. Po drugie, do władz publicznych wszystkich szczebli, sektora prywatnego oraz pozarządowego i parterów społecznych, których działania pozwolą na odpowiednie zagospodarowanie aktywów wynikających z wydłużania życia. W ocenie autorów tak zdefiniowani adresaci działań, w obszarze polityki senioralnej oraz ich ścisła wzajemna współpraca, będzie stanowiła o skuteczności realizacji głównego celu polityki senioralnej - poprawy sytuacji osób starszych dla godnego starzenia się w dobrym zdrowiu.

Pełny tekst dokumentu dostępny jest tutaj

Niedz., 10 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel