Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bank żywności. 472 tony jedzenia w weekend i sztućce na krzyż

Bank żywności. 472 tony jedzenia w weekend i sztućce na krzyż fotolia.pl

35 tys. wolontariuszy Banków Żywności zebrało 472 tony jedzenia podczas tegorocznej Ogólnopolskiej Zbiórki Żywności Podziel się Posiłkiem, która odbyła się 4 i 5 października br. w ponad 2500 sklepach na terenie całej Polski.

Polacy przekazywali podstawowe artykuły spożywcze, tj. olej, mąkę czy konserwy w wyznaczonych punktach sklepowych. Akcja, jak co roku, organizowana była przez Federację Polskich Banków Żywności przy współpracy z Danone.

Zdecydowana większość wolontariuszy - blisko 80% - to uczniowie gimnazjum i liceum. Wolontariusze zachęcali klientów w sklepach do dzielenia się, pracowali także w magazynach Banków Żywności przy sortowaniu i ważeniu żywności. Zebrane w czasie Zbiórki Żywności "Podziel się Posiłkiem" artykuły spożywcze zostaną teraz przekazane przez Banki Żywności bezpośrednio do organizacji oraz instytucji społecznych, m.in.: szkół, świetlic, domów dziecka, towarzystw przyjaciół dzieci oraz stowarzyszeń charytatywnych, które na co dzień zajmują się dożywianiem dzieci.

Tegoroczną zbiórkę poparła Jolanta Fraszyńska, Sylwia Gliwa, Magdalena Kumorek, Monika Mrozowska, Katarzyna Tusk, Maria Niklińska, Beata Sadowska oraz Grażyna Wolszczak.

Inna akcja poświęcona zbiórce środków na dożywianie dzieci to "Sztućce na krzyż". Odpowiednie ułożenie sztućców na talerzu w restauracji jest sygnałem dla kelnera, czy może już zabrać talerze czy też gość przerywa konsumpcję jedynie na chwilę. Plakaty i podkładki pod talerze umieszczone w kilku warszawskich i krakowskich restauracjach zachęcają do ułożenia ich w inny sposób - na krzyż.

Każdy z klientów restauracji, które biorą udział w akcji, może przekazać 5 zł - tyle kosztuje ciepły obiad dla jednego z 700 tys. polskich dzieci, które nie jadają go regularnie. Aby do rachunku została doliczona ta kwota, wystarczy po skończonym posiłku skrzyżować sztućce na talerzu. Całość środków trafi na konto PCK.

Wdrażaniu nowego systemu przekazywania dotacji towarzyszy kampania opierająca się na działaniach w Internecie (bdbmaniery.pck.pl), mediach społecznościowych oraz na materiałach POS (podkładki pod talerze, etui na sztućce itp.). W zależności od wyników z pierwszych kilku tygodni akcji zostanie podjęta decyzja o ogólnopolskim wprowadzaniu akcji o nazwie "Bardzo Dobre Maniery".

Bardzo Dobre Maniery to element programu Godne Dzieciństwo realizowanego przez Polski Czerwony Krzyż. Celem programu Godne Dzieciństwo jest kompleksowe wspieranie dzieci i młodzieży z najbardziej potrzebujących rodzin. W jego ramach PCK realizuje projekty dożywiania najmłodszych.

Źródło: www.kampaniespoleczne.pl

Czw., 10 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: