Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

I Kongres Rodzicielstwa Zastępczego

I Kongres Rodzicielstwa Zastępczego fotolia.pl

11 czerwca w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki odbył się I Kongres Rodzicielstwa Zastępczego. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął m.in. Związek Powiatów Polskich.

W kongresie uczestniczyli opiekunowie zastępczy, parlamentarzyści, pracownicy instytucji publicznych realizujących zadania z zakres pomocy rodzinie i systemu pieczy zastępczej, przedstawicieli organizacji pozarządowych i specjaliści. Kongres był okazją do analizy obecnego systemu i refleksji nad ewentualnymi zmianami.

O potrzebie budowania lokalnego systemu pieczy zastępczej mówił Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Pani Jolanta Zmarzlik, z Fundacji Dzieci Niczyje przedstawiła założenia „Kodeku bezpiecznej opieki w rodzicielstwie zastępczym" – jako swego rodzaju poradnika dla rodziców zastępczych.

Interesującą prezentację miała Pani Katarzyna Napiórkowska reprezentująca Departament Polityki Rodzinnej w MPiPS, poświęconą danym statystycznym z pierwszego roku obowiązywania ustawy. Z danych Ministerstwa wynika m.in., że w porównaniu do roku 2011 r., w 2012 r. liczba dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w formach rodzinnych spadła z 66 do 58 tys. a w formach instytucjonalnych z 24 do 20 tys. W całym kraju wg. stanu na 31 grudnia 2012 r. pracowało przeszło 2000 asystentów rodziny, z których usług skorzystało 18 tys. rodzin. Zatrudniono przeszło 800 koordynatorów obsługujących 18 tys. rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.

Pani Alina Prusikowska-Marek, która jest kuratorem sądowym mówiła o roli sądu w systemie wspierania dziecka i rodziny. W swojej prezentacji zwróciła uwagę na potrzebę współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego a sądami rodzinnymi i koordynatorami.

Sporo wystąpień, na bazie własnych doświadczeń osób prezentujących, poświęconych było praktycznym aspektom pracy opiekunów zastępczych.

Nie zabrakło również prezentacji poświęconych dobrym praktykom z powiatów wejherowskiego oraz szczecineckiego.

Śr., 12 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel