Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bezrobotny, zawodowy rodzic zastępczy – ciekawy wyrok WSA

Bezrobotny, zawodowy rodzic zastępczy – ciekawy wyrok WSA fotolia.pl

Osoba będąca rodzicem zastępczym zawodowym, pozostająca w związku małżeńskim, która nie została wskazana w umowie, jako małżonek, któremu przysługuje wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji zastępczej zawodowej ma prawo ubiegać się o status osoby bezrobotnej. Tak orzekł WSA w wyroku z dnia 17 kwietnia 2013 r. sygn. IV SA/Wr 778/12 (uwaga wyrok jest nieprawomocny).

W opinii Sądu, nie można zgodzić się z tym, że w sytuacji, gdy skarżący będąc zobligowanym do zawarcia umowy o pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej, z tytułu której nigdy nie uzyska żadnego wynagrodzenia, wykonuje on pracę lub świadczy inne usługi w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 11 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przeciwna interpretacja godzi nie tylko w przepisy i cel ustawy ale i w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa i prawa do równego traktowania przez władze publiczne, której to zasady władze muszą przestrzegać. Przy czym, z tej generalnej zasady wynika także zakaz stosowania dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym. Dyskryminacji tego rodzaju nie mogą usprawiedliwiać żadne przepisy i żadne przyczyny.

Od zasady równości Konstytucja nie zna żadnych odstępstw i wyjątków (patrz: Wiesław Skrzydło, Komentarz do art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, publ. LEX).

Źródło: Orzecznictwo NSA

Czw., 23 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel