Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pomoc osobom niesamodzielnym

Pomoc osobom niesamodzielnym fotolia.pl

Podczas senackiej konferencji, zorganizowanej 14 maja 2013 r. przez Komisję Rodziny i Polityki Społecznej, jej przewodniczący senator Mieczysław Augustyn zaprezentował projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym, przygotowany przez kierowaną przez niego grupę roboczą.

Przystępując do prezentacji założeń projektu nowelizacji ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym, senator Mieczysław Augustyn podkreślił, że jest on odpowiedzią na problemy tych osób i ich rodzin, których rola w opiece nad nimi jest w Polsce nie do przecenienia. Jako uprawnione do świadczeń z tytułu niesamodzielności ustawa wskazuje wszystkie osoby powyżej 18. roku życia z orzeczonym stopniem niesprawności oraz ich rodziny. Podstawowe cele i założenia proponowanych zmian to: autonomia i podmiotowość osób niesamodzielnych, współdziałanie i uzupełnianie się systemów i podmiotów, centralna rola rodziny w procesie opieki, równa wielkość i dostęp do świadczeń, konkurencyjność i jednakowe traktowanie świadczeniodawców, minimum ingerencji i wykorzystanie istniejących struktur, udział ekspertów i interesariuszy w monitoringu i korektach systemu.

Ustawa zakłada m.in. wprowadzenie tzw. czeku opiekuńczego, nowego urlopu w celu sprawowania opieki, możliwość refundacji kosztów opieki, tzw. opiekę wytchnieniową i teleopiekę. W ocenie autorów dzięki nowym rozwiązaniom samorządy uzyskają realne możliwości wykonywania zadań opiekuńczych, a ich zakres zostanie dostosowany do możliwości finansowych. Ustawa pozwoli na stworzenie jednolitego, konkurencyjnego rynku usług opiekuńczych i otworzy drogę do powstania blisko 200 tys. nowych miejsc pracy oraz legalizacji zatrudnienia opiekunów pracujących w szarej strefie. Dzięki jednolitym standardom, wymogom kwalifikacyjnym, szkoleniom i wprowadzeniu nowego zawodu – asystenta osoby niesamodzielnej, zdecydowanie wzrośnie bezpieczeństwo osób niesamodzielnych i poziom usług opiekuńczych.

Źródło: Senat RP

Niedz., 19 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel