Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Umowa z kandydatami na rodzinę zastępczą

Umowa z kandydatami na rodzinę zastępczą fotolia.pl

Komentarz do art. 55 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

 "Art. 55. 1. Z kandydatami spełniającymi warunki do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka, na ich wniosek, starosta może zawierać umowy o utworzeniu rodziny zastępczej zawodowej lub rodzinnego domu dziecka. Do umowy przepisy art. 54 ust. 3-8 stosuje się odpowiednio.

2. Rodzinie zastępczej zawodowej lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka, o których mowa w ust. 1, do czasu umieszczenia pierwszego dziecka w celu sprawowania nad nim pieczy zastępczej, wynagrodzenie nie przysługuje, chyba że umowa stanowi inaczej."

Przepis daje możliwość zawarcia umowy z osobami, które są zainteresowane podjęciem się pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Do umowy zawieranej z kandydatami do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej nie stosuje się oczywiście przepisu o art. 54 ust. 3, który mówi o liczbie dzieci już powierzonych rodzinie zastępczej. Do czasu umieszczenia pierwszego dziecka rodzinie co do zasady nie przysługuje wynagrodzenie, strony w umowie mogą jednak postanowić inaczej. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 44 ust. 3 ustawy o finansach publicznych wydatki publiczne powinny być dokonywane w sposób w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów oraz optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów. Zatem po stronie powiatu powinny istnieć jakieś merytoryczne przesłanki, które uzasadniałyby wypłatę wynagrodzenia przed umieszczeniem pierwszego dziecka w rodzinie (np. toczące się postępowanie przed sądem rodzinnym).

Wt., 21 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel