Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w prawie szansą na ograniczenie bezrobocia?

Zmiany w prawie szansą na ograniczenie bezrobocia? fotolia.pl

Osoby pozostające bez zatrudnienia, które będą się uchylać od uczestnictwa w programie przywracającym je na rynek pracy, zostaną wykreślone z rejestru bezrobotnych na 270 dni. – Proponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozwiązanie pozwoli pracownikom urzędów pracy skupić się na udzielaniu pomocy tym, którzy faktycznie są zainteresowani znalezieniem zatrudnienia – chwali pomysł MPiPS ekspert Pracodawców RP Monika Zaręba.

Program Aktywizacja i Integracja (PAI), zawarty w propozycji zmian ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, przewiduje co najmniej dwa miesiące wieloaspektowego wsparcia dla osób pozostających bez zatrudnienia. Obejmowałoby ono dwa bloki równorzędnych działań – aktywizację zawodową i integrację społeczną – angażujących osobę bezrobotną przez 20 godzin w tygodniu, z czego 10 godzin to prace społecznie użyteczne, wykonywane na rzecz gminy. – Realizacja tego programu pozwoli na wykreślenie z rejestrów tych osób, które tworzą sztuczne bezrobocie i de facto zakłócają właściwe funkcjonowanie urzędów pracy – mówi ekspert Pracodawców RP Monika Zaręba.

Szacuje się, że – zależnie od powiatu – od 30% do 70% bezrobotnych rejestruje się w urzędzie jedynie w celu uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego i możliwości korzystania ze świadczeń opieki społecznej. – Na ogół są to osoby długotrwale bezrobotne lub wykonujące pracę „na czarno”, niezainteresowane aktywnymi instrumentami pomocy w poszukiwaniu zatrudnienia, takimi jak staże, szkolenia czy zatrudnienie subsydiowane – podkreśla ekspert.

Udzielenie właściwego wsparcia osobie poszukującej pracy wymaga zaangażowania odpowiedniej ilości czasu i energii pracownika urzędu. W obecnych warunkach jest to niezwykle trudne do osiągnięcia. Wdrożenie zaproponowanego rozwiązania może przyczynić się do ograniczenia problemu wyłudzania świadczeń oraz wpłynąć na poprawę jakości pomocy udzielanej bezrobotnym przez urzędy pracy – podsumowuje ekspert.

Źródło: www.pracodawcyrp.pl

Śr., 27 Lt. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna