Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Umieszczenie dziecka w pieczy - zadania organizatora

Umieszczenie dziecka w pieczy - zadania organizatora fotolia.pl

Art. 47 ust. 2-6 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej mówi:

 "2. W przypadku umieszczenia w rodzinnej pieczy zastępczej dziecka wymagającego natychmiastowej pomocy lub umieszczenia dziecka w trybie art. 12a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie organizator rodzinnej pieczy zastępczej przekazuje rodzinie zastępczej lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka informacje i dokumentacje, o których mowa w ust. 1, niezwłocznie po przyjęciu dziecka.
3. Niezależnie od dokumentacji, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b, rodzina zastępcza oraz prowadzący rodzinny dom dziecka ma prawo do otrzymania lub wglądu do wszelkiej dostępnej dokumentacji medycznej dotyczącej przyjętego dziecka.
4. Organizator rodzinnej pieczy zastępczej umożliwia rodzinom zastępczym oraz prowadzącym rodzinny dom dziecka uzyskanie porady w poradni psychologiczno-pedagogicznej lub w innej poradni specjalistycznej oraz podjęcie specjalistycznej terapii.
5. Organizator rodzinnej pieczy zastępczej współpracuje z sądem oraz informuje, co najmniej raz na 6 miesięcy, właściwy sąd o całokształcie sytuacji osobistej dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka oraz sytuacji rodziny dziecka.
6. W przypadku stwierdzenia ustania przyczyny umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka organizator rodzinnej pieczy zastępczej informuje właściwy sąd o możliwości powrotu dziecka do jego rodziny, załączając opinię gminy lub podmiotu prowadzącego pracę z rodziną i opinię koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej".

Ust. 2 reguluje sytuację, w których umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej następuje w sposób uniemożliwiający wywiązanie się organizatora z obowiązku zebrania i przekazania rodzinie zastępczej lub prowadzącemu rodziny dom dziecka dokumentacji o dziecku. W takim przypadku organizator dokumentację tę przekazuje niezwłocznie tzn. bez zbędnej zwłoki. Oznacza to, że organizator zaraz po otrzymaniu informacji o umieszczeniu dziecka w pieczy powinien podjąć działania w celu zgromadzenia dokumentacji.  Regulacja z ust. 3 stanowi uzupełnienie art. 26 i 27 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku praw pacjenta.

Dokumentacja medyczna jest udostępniana:

  1. do wglądu, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych;
  2. poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii;
  3. poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeżeli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji.

O pomocy rodzinom zastępczym i prowadzącym rodzinne domy dziecka szerzej będzie mowa przy omawianiu art. 76 ustawy.

Piecza zastępcza z założenia ma charakter czasowy i powinna prowadzić bądź do powrotu dziecka do rodziny, bądź do jego adopcji. Ust. 5 i 6 mają na celu umożliwienie sądowi opiekuńczemu zebrania informacji o dziecku przebywającym w pieczy w celu ustalenia czy jego dalszy pobyt w środowisku zastępczym jest zasadny.

Wt., 29 St. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel