Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szkolenie kandydatów na rodziców zastępczych

Szkolenie kandydatów na rodziców zastępczych fotolia.pl

Komentarz do art. 44 ustawy o wspieraniu rodziny i systmie pieczy zastępczej

 „Art. 44. 1. Kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodziny zastępczej niezawodowej lub do prowadzenia rodzinnego domu dziecka są obowiązani posiadać świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej.
2. Program szkolenia, o którym mowa w ust. 1, zatwierdza, na okres 5 lat, na wniosek podmiotu prowadzącego szkolenie, minister właściwy do spraw rodziny.
3. We wniosku, o którym mowa w ust. 2, przedstawia się informacje dotyczące w szczególności programu szkolenia, liczby godzin szkolenia i kwalifikacji osób prowadzących szkolenie, sposobu prowadzenia szkolenia oraz materiału dydaktycznego wykorzystywanego podczas szkolenia.
4. Zatwierdzenie lub odmowa zatwierdzenia programu szkolenia, o którym mowa w ust. 1, następuje w drodze decyzji.
5. Szkolenie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej spokrewnionej można prowadzić według indywidualnego planu szkolenia, w zależności od potrzeb rodziny i dziecka.”

Powołany przepis należy odczytywać w połączeniu w norma prawną zawartą w art. 112(5) § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym jeżeli jest to uzasadnione dobrem dziecka sąd może tymczasowo, nie dłużej jednak niż na 6 miesięcy, powierzyć pełnienie funkcji rodziny zastępczej małżonkom albo osobie niepozostającej w związku małżeńskim, którzy nie są wstępnymi albo rodzeństwem dziecka, niespełniającym warunku niezbędnych szkoleń, określonego w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, dotyczących rodzin zastępczych.  Dobro dziecka w takim przypadku może dotyczyć przykładowo sytuacji, w których dziecko jest związane emocjonalnie z osobami, którym sąd powierzy sprawowanie pieczy zastępczej, pomimo tego iż osoby te nie posiadają stosownych szkoleń np. wujostwu dziecka.

Organizatorem szkolenia jest zawsze organizator rodzinnej pieczy zastępczej, natomiast samym prowadzącycm szkolenie może być dowolny podmiot, który uzyskał decyzję zatwierdzającą program szkolenia.  Na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (tutaj) opublikowana została lista podmiotów, których programy zostały zatwierdzone według stanu na dzień 31 sierpnia 2012 r. w zakresach:

  1. szkolenia dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej rodziny zastępczej niezawodowej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka oraz dla kandydatów na dyrektora placówki opiekuńczo‐wychowawczej typu rodzinnego,
  2. szkolenia dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka oraz dla kandydatów na dyrektora placówki opiekuńczo‐wychowawczej typu rodzinnego,
  3. szkolenia dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka oraz dla kandydatów na dyrektora placówki opiekuńczo‐wychowawczej typu rodzinnego, którzy będą sprawować opiekę i wychowanie nad dziećmi niepełnosprawnymi,
  4. szkolenia dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, która będzie sprawować opiekę i wychowanie nad dziećmi umieszczonymi na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach nieletnich,
  5. szkolenia dodatkowego dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego.
Wt., 25 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel