Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Umieszczenie w zakładzie opiekuńczym bez trybu administracyjnego

Umieszczenie w zakładzie opiekuńczym bez trybu administracyjnego fotolia.pl

Zgodnie z aktualnym brzmieniem ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych świadczeniobiorcom przysługują świadczenia pielęgnacyjne lub opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej na podstawie skierowania lekarze ubezpieczenia zdrowotnego. Pominięcie wydawania decyzji stanowiącej podstawę umieszczenia w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym wymaga odpowiedniej zmiany przepisów wykonawczych – resort zdrowia właśnie do nich przystąpił.

Zgodnie z proponowanymi przepisami świadczeniobiorcę do zakładu opiekuńczego będzie przyjmował kierownik tego zakładu w porozumieniu z lekarzem udzielającym świadczeń w tym zakładzie. W przypadku gdy świadczeniobiorca nie będzie spełniał wymogów określonych przepisami prawa (a zatem nie będzie wymagał ze względu na stan zdrowia całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, będzie wymagał hospitalizacji w oddziale szpitalnym lub w ocenie skalą poziomu samodzielności otrzyma ponad 40 punktów) kierownik zakładu opiekuńczego, do którego o przyjęcie ubiega się świadczeniobiorca, w porozumieniu z lekarzem udzielającym świadczeń w tym zakładzie opiekuńczym, będzie wydawał odmowę przyjęcia – przy czym nie będzie ona miała charakteru decyzji administracyjnej.

Przy okazji tej zmiany wprowadzono kilka zmian merytorycznych i porządkowych, m.in.

  • wprowadzono możliwość kwalifikacji do objęcia opieką w warunkach domowych przez lekarza specjalistę w dziedzinie chorób płuc posiadającego co najmniej roczne doświadczenie w stosowaniu nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej;
  • uelastyczniono kwestie zatrudnienia – w przypadku, gdy nie mniej niż ¾ etatu przeliczeniowego (na 35 pacjentów) zagospodarują lekarze ze specjalizacjami wskazanymi w przepisach, to w ramach pozostałej części etatu przeliczeniowego możliwe jest zatrudnienie lekarza z inną specjalizacją.

Rozpatrzenie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej znalazło się w porządku obrad październikowego posiedzenia Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.

Czw., 4 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski