Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak pomóc bezrobotnym? Na drodze ku lepszemu. Dobra praktyka

Jak pomóc bezrobotnym? Na drodze ku lepszemu. Dobra praktyka fotolia.pl

- Warsztaty nauczyły mnie chodzenia z podniesioną głową i umiejętności rozmowy z przyszłym pracodawcą – twierdzi Halina Bernaś, która zdecydowała się na udział w szkoleniach. Projekt „Droga do zmian" przyniósł wiele pozytywnych rezultatów, także nieoczekiwanych. Na przykład zawarto kilka małżeństw.

Rozpoczynaliśmy projekt „Droga do zmian" ze świadomością, że czeka nas prawdziwa praca od podstaw – mówią pracownicy OPS. – Z drugiej strony mieliśmy do czynienia z ludźmi żyjącymi normalnie, którym coś się w życiu nie udało, niekoniecznie z ich winy.

Możliwość rozwiązywania problemów 50-osobowej grupy bezrobotnych z gminy Chrzanów oparto o działanie 7.1 PO KL. Chodziło o przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu osób w trudnej sytuacji życiowej poprzez stworzenie dodatkowego systemu wsparcia. Specjalnie dla wzmocnienia realizacji celów projektowych zatrudniono dwóch pracowników socjalnych.

Beneficjenci uczestniczyli w trwającym kilkadziesiąt godzin treningu kompetencji i umiejętności społecznych. Pierwsza jego część uczyła komunikacji interpersonalnej, w tym relacji w rodzinie, służyła podniesieniu kompetencji poznawczych i socjalnych, wywiązywania się z ról społecznych, a także wykorzystania posiadanej wiedzy i umiejętności do rozwiązywania codziennych problemów życiowych. Ważna część zajęć edukowała, jak racjonalnie zarządzać gospodarstwem domowym. Trenerzy aktywizowali uczestników projektu do podjęcia pracy, dostarczając im wiedzy niezbędnej do sporządzania dokumentów aplikacyjnych oraz tworząc indywidualne plany działania, określające ścieżkę postępowania dla każdego z nich.

Pedagodzy i psycholodzy pracowali nad przywróceniem beneficjentom samodzielności życiowej. Większość uczestników projektu „Droga do zmian" nie miała wcześniej do czynienia z komputerem, tak więc nauczenie się jego obsługi było dla wielu szczególnie satysfakcjonujące. Rezultaty projektu były interesujące. Niektórzy znaleźli pracę, inni zawarli związki małżeńskie, kolejni poszli do szkoły. Także pracownicy socjalni twierdzą, że wiele się nauczyli.

Halina Bernaś, uczestniczka: "Udział w projekcie spowodował, że odnalazłam się w życiu od nowa. Otrzymałam wypowiedzenie po 30 latach pracy, po czym miałam kontakt głównie z pracownikiem socjalnym. To od niego dowiedziałam się o szkoleniach. Warsztaty nauczyły mnie chodzenia z podniesioną głową, umiejętności rozmowy z przyszłym pracodawcą oraz korzystania z internetu. W trakcie projektu nawiązałam kontakt z dyrektorką domu pomocy społecznej, która zaproponowała mi staż. Mam nadzieję, że to wstęp do znalezienia stałej pracy."

Anna Sermak, kierownik projektu: "Dzięki środkom UE możemy efektywnie modernizować pomoc społeczną. Bez zindywidualizowanego podejścia do klienta, a zwłaszcza nieszablonowego podjęcia próby rozwiązania jego podstawowych problemów, trudno jest mówić o podejmowaniu przez niego pracy, efektywnej aktywizacji zawodowej czy życiowym usamodzielnieniu. Projekty w ramach PO KL podnoszą świadomość klientów OPS. Powodują, że zmienia się ich roszczeniowa postawa, stają się bardziej samodzielni w podejmowaniu decyzji, poprawiają się relacje w ich rodzinach, wykazują zainteresowanie własnymi dziećmi. Tylko takie działania dają szansę na coś więcej niż udzielanie wyłącznie pomocy finansowej."

Barbara Rogala, uczestniczka: "Przez długi czas zajmowałam się tylko dziećmi i czasami miałam wrażenie, że już trochę zdziczałam w domu. Kiedy szłam na pierwsze spotkanie z doradcą zawodowym, nie spodziewałam się, że znajdę pracę. A dziś już ją mam i to jest najważniejsze. Pracuję w sklepie wielobranżowym i najbardziej cieszy mnie to, że znów jestem między ludźmi. Po cichu dodam, że odpoczywam trochę od dzieci."

Źródło: Dobre praktyki EFS w Polsce, Projekty wyróżnione w konkursie „Dobre praktyki EFS 2010", MRR

Czw., 20 Wrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka