Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Lepsze jutro czyli aktywizacja osób bezrobotnych w Poznaniu - dobra praktyka

Lepsze jutro czyli aktywizacja osób bezrobotnych w Poznaniu - dobra praktyka fotolia.pl

Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu od 2008 roku realizuje szkolenia i kursy, staże zawodowe oraz udziela wsparcia finansowego na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.  Działania te prowadzone są w ramach projektu systemowego „Lepsze jutro”. Projekty systemowe pozwalają na zastosowanie instrumentów, które dotychczas nie były wykorzystywane w pełni, a mogą pomóc mieszkańcom Poznania w osiąganiu samodzielności ekonomicznej i społecznej.

Głównym założeniem projektu jest aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych z terenu miasta Poznania i powiatu poznańskiego, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu. Celem, zwiększenie ich szans na uzyskanie zatrudnienia i dostosowanie kwalifikacji do potrzeb rynku pracy oraz wsparcie tworzenia nowych miejsc pracy. Poznański Urząd Pracy przygotował kompleksową ofertę dla osób pozostających bez pracy obejmującą: szkolenia i kursy zawodowe, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy, staże zawodowe, wsparcie finansowe dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Bardzo ważnym elementem jest dostosowanie wsparcia zarówno do potrzeb rynku pracy jaki i odbiorców, dlatego każdy z uczestników projektu objęty jest Indywidualnym Planem Działania. W latach 2008-2011 Poznański Urząd Pracy wydał 23 769 959 zł na różnorodne formy pomocy osobom bezrobotnym. Z projektu skorzystało już 3 714 osób . Projekt „Lepsze jutro” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Jak wynika z badania ewaluacyjnego ponad połowa uczestników przyznaje, że otrzymana pomoc przyczyniła się do zmian w ich życiu zawodowym, natomiast dla około 58% uczestników udział w projekcie sprawił, że lepiej radzą sobie w życiu zawodowym.  Wyniki badania telefonicznego wśród osób, które zakończyły udział w projekcie w roku 2009, wskazują, że aktywnych zawodowo pozostaje blisko 70% uczestników projektu, w tym zatrudnionych jest około 49%, a 19% prowadzi własną firmę. Około 14% stanowią badani, którzy wprawdzie przyznają, że pomoc uzyskana w ramach projektu przyczyniła się do zmian w ich życiu zawodowym, jednak ich obecna sytuacja zawodowa wróciła do stanu sprzed rozpoczęcia udziału w projekcie. Spośród około 17% beneficjentów, którzy pozostają obecnie zarejestrowani w Urzędzie Pracy, 0,8% określa się jako osoby poszukujące pracy, natomiast pozostała część posiada status osoby bezrobotnej. 

Projekt może być realizowany przez każdy PUP bez względu na lokalizację i wielkość powiatu. Najważniejszym elementem jest dobra analiza potrzeb osób bezrobotnych oraz lokalnego rynku. Planując projekt należy przygotować rzetelną diagnozę problemów lokalnego rynku pracy i uwzględnić specyfikę problemów społeczno-gospodarczych powiatu.  Warto zwrócić uwagę na jak najlepsze dopasowanie wsparcia w ramach projektu do potrzeb osób starszych (w szczególności 50 i więcej lat), a także do potrzeb osób z wykształceniem wyższym. W oparciu o wyniki badania ewaluacyjnego do najczęściej wymienianych potrzeb i oczekiwań uczestników projektu należy: 

  • zwiększenie poziomu wynagrodzenia przyznawanego w czasie realizacji przewidzianych w projekcie form zatrudnienia,
  • lepsze dopasowanie czasu trwania udziału w projekcie do realnych potrzeb,
  • ograniczenie formalności i biurokracji,
  • wprowadzenie zmian w szkoleniach i kursach, przede wszystkim zwiększenie liczby zadań praktycznych, by były ciekawsze i bardziej rozwijające.

Największym problem przy tego typu projekcie jest rekrutacja odpowiedniej liczby osób oraz częsta rezygnacja uczestników z udziału w stażach i szkoleniach. Ponadto, w przypadku szkoleń zdarzało się, że uczestnicy nie uzyskiwali zaświadczenia zdolności do pracy, a koszty szkoleń i badań lekarskich okazywały się wtedy niższe, niż zostało to założone w budżecie.

Źródło: www.pup.poznan.pl, inf. własna

Pt., 10 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna