Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ile osób do wojska w 2024? Rząd wskazał liczby w rozporządzeniu

Ile osób do wojska w 2024? Rząd wskazał liczby w rozporządzeniu fotolia.pl

Rząd wskazał ile osób planuje ewentualnie powołać do wojska w tym roku. Są to liczby maksymalne.

Rozporządzenie Rady Ministrów w tej materii pojawiło się w Dzienniku Ustaw 27 marca. Zgodnie z nim, w 2024 r. ustalono liczby osób, które mogą być powołane do czynnej służby wojskowej oraz mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie. I tak w ramach zawodowej służby wojskowej plany obejmują powołanie do 21 000 osób. Aktywna rezerwa obejmie do 20 tysięcy osób, dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została przewidziana na 34 550 osób, a terytorialna służba wojskowa – do 41 tysięcy.

Całkiem spora liczba obywateli może spodziewać się wezwań na ćwiczenia wojskowe. Rozporządzenie przewiduje, że może się przez nie przewinąć w tym roku nawet 200 tysięcy ludzi.

Choć liczby są spore, to wojsko niekoniecznie je zrealizuje. Wszystko zależy od możliwości i rzeczywistych potrzeb armii w danym momencie.

Obowiązek corocznego określenia liczby osób, które mogą być powołane w danym roku kalendarzowym do czynnej służby wojskowej, oraz liczbę osób, które mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie w ramach odbywania ćwiczeń wojskowych nakłada na Radę Ministrów ustawa o obronie Ojczyzny.

Czw., 28 Mrz. 2024 0 Komentarzy
Adrian Pokrywczyński
redaktor Adrian Pokrywczyński