Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ograniczenie biurokracji na bazie jednej ustawy? Uwagi Związku Powiatów Polskich

Ograniczenie biurokracji na bazie jednej ustawy? Uwagi Związku Powiatów Polskich fotolia.pl

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wnieśli projekt aktu prawnego, który ma znowelizować kilkadziesiąt ustaw. W zamierzeniu projektodawców ma to pomóc ograniczyć biurokrację i usunąć prawne bariery w funkcjonowaniu przedsiębiorstw i organów administracji.

Dwadzieścia siedem – tyle ustaw ma znowelizować ustawa, którą proponuje PiS. Projektodawcy chcą zmian m.in. w kodeksie cywilnym, ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, ustawie o samorządowych kolegiach odwoławczych, prawie o ruchu drogowym, ustawie o broni i amunicji czy ustawie o sporcie. 

W projekcie znalazły się rozwiązania dotyczące m.in. nowej definicji leasingu w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych; rejestracji klubów sportowych; rozpatrywania niektórych spraw przez SKO w składach jednoosobowych; skrócenia terminów w postępowaniach przy wycince drzew, zdjęcia z gminy i powiaty obowiązku ubezpieczenia nabytych w ramach przepadku aut; rozszerzenia form zabezpieczenia roszczeń z ustawy o odpadach. Wnoszący proponują też specjalne przepisy dotyczące projektowania aktów prawnych dotyczących działalności gospodarczej m.in. obowiązkowe konsultacje rządu z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Projekt zakłada też zmiany w wynagradzaniu członków wojskowych komisji kwalifikacyjnych oraz zlecania badań specjalistycznych na potrzeby komisji. Proponowana ustawa zakłada, że za poziom wojewódzki będzie odpowiadać w tym zakresie wojewoda, a za powiatowy – starosta, który także ma to opłacać (nie wskazano, że będzie to finansowane z budżetu państwa, tak jak jest to w przypadku komisji wojewódzkich; obecne przepisy zakładają wynagradzanie członków komisji z części budżetu będących w dyspozycji wojewody). 

Uwagi do projektu przekazał Związek Powiatów Polskich. Eksperci zwracają uwagę na potencjalne problemy z interpretacją proponowanej definicji leasingu, przestrzegają przed kolejnym uderzeniem w dochody gmin wskutek zmian w podatkach, proponują inne sformułowanie przepisów w zakresie rozdzielania zadań w SKO czy zwracają uwagę, że samo skrócenie terminów w procedurze wycinkowej niewiele zmieni. Skrytykowali także próbę przerzucenia kosztów funkcjonowania powiatowych wojskowych komisji kwalifikacyjnych w pełni na starostów. 

Ze stanowiskiem ZPP można zapoznać się pobierając plik zamieszczony pod artykułem.

Czw., 22 Lt. 2024 1 Komentarz Dodane przez: Adrian Pokrywczyński

Komentarze

Guest
-1 # Guest 2024-02-26 17:49
E U R E K A - ! nie mamy kolei napędzanych węglem?!
| | |