W Dzienniku Ustaw ukazała się ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, potocznie określana jako „ustawa laptopowa”, ponieważ mówi o zakupie tego typu komputerów dla uczniów oraz bonach dofinansowujących zakup sprzętu dla nauczycieli.
Ustawę Prezydent podpisał 13 lipca, a 18 lipca opublikowano ją w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej pod pozycją numer 1369. Większość przepisów wejdzie w życie 14 dni po publikacji.
Ustawa określa zasady i tryb przyznawania wsparcia uczniom i nauczycielom w związku z rozwojem kompetencji cyfrowych. Zgodnie z treścią przepisów, w celu wspierania rozwoju kompetencji cyfrowych uczniom klasy IV publicznej i niepublicznej szkoły podstawowej oraz uczniom publicznej i niepublicznej szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne, klasy odpowiadającej klasie IV szkoły podstawowej oraz nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym pozostającym w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej” przysługuje wsparcie sfinansowane ze środków publicznych. Wsparcie ma polegać na dokonaniu zakupu komputerów przenośnych typu laptop i przekazaniu ich uczniom klasy objętej wsparciem oraz na przekazaniu nauczycielom jednorazowych świadczeń w formie bonów na zakup laptopów lub laptopów przeglądarkowych. Stąd ustawa jest nazywana niekiedy w środowisku „ustawą laptopową” lub „programem Laptop+”.
Ustawa przewiduje, że uczniowi klasy objętej wsparciem przysługuje jeden laptop sfinansowany ze środków publicznych. Laptop przekazany uczniowi będzie stanowić własność jego rodziców (opiekunów prawnych) – organ prowadzący szkołę będzie zawierać z rodzicami w tym zakresie umowy, których wzór określi Minister Edukacji i Nauki.
Natomiast nauczyciel otrzyma bon w wysokości 2500 zł. Zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego za kwotę niższą niż wysokość otrzymanego bonu nie będzie uprawniać do otrzymania zwrotu lub innego wykorzystania pozostałej kwoty bonu przez nauczyciela. W przypadku nabycia laptopa za kwotę wyższą niż wysokość otrzymanego bonu pozostałą część ceny ma zapłacić nauczyciel z własnej kieszeni. Płatności nie można dokonywać w ratach. Bon nie będzie podlegać wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany. Trzeba go wykorzystać do końca 2025 r.