W Dzienniku Ustaw ukazał się tekst jednolity ustawy o referendum lokalnym.
Marszałek Sejmu w obwieszczeniu ogłosiła jednolity tekst ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym, z uwzględnieniem zmian wprowadzonych ustawą z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem 14 czerwca 2023 r.
Tekst jednolity ustawy nie obejmuje art. 12, art. 16 i art. 19 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw.
Główną zmianą ze styczniowej nowelizacji jest to, że na wniosek inicjatora referendum, złożony na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem, przewodniczący zarządu jednostki samorządu terytorialnego, a w gminie wójt (burmistrz, prezydent miasta), w ciągu 14 dni od otrzymania wniosku powiadamia, na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, inicjatora referendum lub jego pełnomocnika o liczbie wyborców, ujętych w Centralnym Rejestrze Wyborców w obwodach danej gminy na koniec kwartału poprzedzającego złożenie wniosku. Liczbę tę dla powiatów oraz województw ustalają i niezwłocznie przekazują właściwym starostom i marszałkom województw komisarze wyborczy na podstawie danych zgromadzonych w Centralnym Rejestrze Wyborców do 10 dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału.
Tekst jednolity został opublikowany w Dzienniku Ustaw w dniu 11 lipca 2023 r. pod pozycją numer 1317.
Ustawę o referendum lokalnym nowelizowano do tej pory 17 razy.