Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Program Inwestycje w oświacie - komisja sejmowa

Program Inwestycje w oświacie - komisja sejmowa fotolia.pl

9 marca br. odbyło się posiedzenie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży podczas którego została przedstawiona informacja MEiN na temat realizacji i organizacji programu inwestycyjnego pod nazwą „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania” (zwany w środkach masowego przekazu tzw. „aferą willa plus”).”

Przedstawiciele resortu edukacji nie byli obecni na posiedzeniu i nie została przedstawiona żadna informacja MEiN na przedmiotowy temat.

Posłowie przeprowadzili godzinną dyskusję. Głownie wypowiadali się posłowie opozycji. Zwrócili uwagę, że w Polsce działa 95 tysięcy organizacji pozarządowych i wszystkie potrzebują środków finansowych na dofinansowanie ich działalności, szczególnie w tym kontekście, organizacje działające na rzecz edukacji. Naganne jest więc, że zaledwie kilkanaście z nich wygrywa konkursy grantowe organizowane przez różne resorty i ma szanse na skorzystanie z dofinansowania z budżetu państwa. Co więcej sprawdzono, że w projekcie inwestycyjnym MEiN 30% grantów trafiło do podmiotów z województwa lubelskiego. Bardzo często były to także podmioty, które wcześniej żadnej działalności edukacyjnej nie prowadziły. 

A contrario posłowie partii rządzącej wskazywali na problematykę wyłudzania VAT-u, która miała miejsce w ostatnich latach i ubytek jaki w związku z tym powstał w budżecie państwa, a który po roku 2015 był sukcesywnie niwelowany na skutek zmian legislacyjnych. 

Przedstawiciele organizacji pozarządowych obecni na posiedzeniu nie mieli możliwości zabrania głosu.

Z pełną transmisją posiedzenia można zapoznać się tutaj.

Czw., 23 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka